Türkiye'de çalışma saatleri, verimlilik ve ücretler
Working hours, productivity and wages in Turkey
- Tez No: 689690
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEKİN GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Üretimde kullanılan işgücü, sermaye, toprak gibi girdiler ile elde edilen çıktı arasındaki ilişkiyi gösteren verimlilik, gerek firmaların rekabet edilebilirliği gerekse ekonomik büyüme açısından son derece önemlidir. Önemli bir girdi olarak işgücünün verimliliği temelde onun eğitim düzeyine, tecrübesine, çalıştığı sektöre, makine ve teknoloji ile olan tamamlayıcılık ilişkisine bağlıdır. Bunların yanı sıra çalışma saatleri ve reel ücretler de işgücü verimliliği üzerinde önemli etkilere sahiptir. Ancak yüksek çalışma süreleri çalışan üzerinde fiziksel ve psikolojik sorunlara yol açmakta, ev aile-aile iş çatışmasına sebebiyet vermektedir. Bu çalışmanın amacı yüksek çalışma sürelerinin var olduğu Türkiye'de verimliliğin aynı oranda yüksek olmadığı, dolayısıyla reel ücretlerin de düşük kaldığı tezini araştırmaktır. Bu kapsamda Türkiye ile OECD ülkelerinin sahip olduğu haftalık ve yıllık çalışma saatleri, saatlik asgari ücret ve yıllık asgari ücret oranları ile reel Gayri Safi Yurtiçi Hasılanın çalışılan saat başına oranı ile işgücü verimliliği verileri değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular çalışmanın tezini destekler niteliktedir. Türkiye uzun çalışma süreleri, düşük verimlilik ve düşük ücretler sarmalındadır. Bu çalışma tezin ana sorunu olan işgücü verimliliğinin nasıl arttırılacağına dair çözüm önerileri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Productivity, which shows the relationship between inputs such as labor, capital, land used in production and output obtained is extremely important both in terms of competitiveness of firms and in terms of economic growth. As an important input, the productivity of the workforce depends mainly on its level of education, experience, the sector in which it works, its complementarity relationship with machinery and technology. In addition, working hours and real wages also have significant impacts on labour productivity. But high working times lead to physical and psychological problems for the employee, leading to a conflict between the home-family, family-work. The aim of this study is investigate the thesis that productivity is not high at the same rate in Turkey, where high working times exist and therefore real wages remain low. In this context, weekly and annual working hours, hourly minimum wage and annual minimum wage rates and real Gross Domestic Product's per working hour rate, labour productivity data rates among Turkey and the OECD countries were evaluated. The findings obtained as a result of the research support the thesis of the study. Turkey is in a spiral of long working hours, low productivity and low wages. This study offers solutions on how to increase labor productivity, which is the main problem of the thesis.