Fotoğrafın Türk resim sanatına etkisi
The effect of photography on Turkish painting art
- Tez No: 689691
- Danışmanlar: DOÇ. KEREM İŞCANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Karanlık kutu ile başlayan basit bir aygıtın süreç içinde uğradığı dönüşüm ve gelişmeler zamanla fotoğraf makinesinin keşfinin doğuşuna sebep oldu. Fotoğrafın keşfi gerçekleştikten sonra gelişim göstermeye devam etti ve yaygınlaştı. Bu keşif sanat tarihi açısından ele alındığında pek çok tartışmaları beraberinde getirdi. Tartışmalar devam ederken fotoğraf sanat tarihi içinde kendine yer buldu. Resim sanatının yapılış ve algılanış biçiminde değişikliklere sebep oldu. Bu nedenlere örnek olarak fotoğraf makinesinin resim sanatının tasvir işlevine hızlı ve ucuz bir alternatif olduğu ve daha çok tercih edilmeye başlanmış olduğu söylenebilir. Bunun yanı sıra resim sanatına yardımcı bir malzeme olarak da kullanılmaktadır. Fotoğrafın keşfi duyurulduktan kısa bir süre sonra Batılılaşma girişimleri içinde olan Osmanlı Devleti'nde de duyurusu yapılmış ve ülke topraklarında kısa sürede yaygınlaşmıştır. Çağdaş Türk resim sanatının temellerini atan pek çok sanatçı tarafından gerek yardımcı bir malzeme olarak gerekse belgeleme işlevi özümsenerek kullanılmıştır. Fotoğraf günümüzde hala aktif bir şekilde sanat tarihimiz içinde kullanılmaya devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
The transformation and development of a simple device that started with a camera obscura over time led to the birth of the invention of the camera. After the discovery of photography, it continued to develop and became widespread. This discovery brought a lot of controversy in terms of art history. As the discussions continued, photography found a place in art history. It caused changes in the way the art of painting is made and perceived. As an example of these reasons, it can be said that the camera is a fast and inexpensive alternative to the description function of the art of painting and has started to be preferred more. In addition, it is used as an auxiliary material in the art of painting. Shortly after the discovery of the photograph, its announcement was made in the Ottoman Empire, which was in the attempts of westernization, and it became widespread in the country's lands in a short time. It has been used by many artists who laid the foundations of contemporary Turkish painting, both as an auxiliary material and by assimilating its documentation function. Photography continues to be actively used in our art history today.