Antalya ve çevresindeki halk inanışları
The folk beliefs in Antalya and its surrounding
  1. Tez No: 689698
  2. Yazar: BÜŞRA DEMİREL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET YEŞİLYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Halk Bilimi (Folklor), Religion, Folklore
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Halk inanışları, Anadolu'nun her bölgesinde geçmişten günümüze kadar devamlılığını nesilden nesile devam ettirmektedir. Antalya yöresinde de pek çok alanda halk inanışlarının devamlılığını sürdürdüğü görülmektedir. Halk arasında inanışlar; gelenek, örf-adet kapsamında ifade edilmektedir. Genel çerçevede halk inanışı denildiğinde din dışı uygulamalar akla gelmektedir. Fakat halk inanışlarının temeline bakıldığında din ile bağlantısı muhakkaktır. Çalışmamızda öncelikle konumuz bağlamında ele alınması gereken kavramlardan söz edilmiştir. Ardından Antalya yöresini tanıtmak amacıyla Antalya'nın coğrafi konumu, tarihi ve sosyo-kültürel yapısından bahsedilerek halk inanışının en çok görüldüğü“hayat geçiş evreleri”olarak isimlendirilen doğum, evlenme, ölüm ve ek olarak ziyaret yerleri ile ilgili inanışlar ve bu inanışlarda dinin etkisi ele alınmıştır. Dinler Tarihi biliminin araştırma metotlarından deskriptif metot kullanılarak çalışma tamamlanmıştır. Kaynak olarak ise halk inanışları ile ilgili kaleme alınmış yazılı ve basılı eser ve makaleler, internet kaynakları ve kaynak kişilerin görüşlerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Folk religion has been passed down from generation to generation in every region of Anatolia. It is seen that folk religion has been existing in many areas in Antalya District as well. Folk religion is considered within the scope of traditions and custom. When folk religion is discussed in general, non-religious practices come to mind. However, when the basis of folk religion is taken into consideration, it seems certain that there is a connection between folk religion and the concept of religion. In our study, we firstly mention the concepts that needs to be dealt with in the context of our subject. Then, the beliefs related to shrines as well as birth, marriage and death, which are called“the stages of life”in which folk religion is common, and the effects of religion itself on these beliefs are discussed by mentioning the geographical, historic and sociocultural features of Antalya in order to introduce Antalya District. The study has been completed by using descriptive method, one of the research methods of the History of Religion. Written and printed works as well as articles about folk religion along with the resources on the Internet and opinions of resource persons have been utilized.