Amerika kıtası'na ilk insan göçleri
Early human migrations to the Americas
- Tez No: 689697
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Genetik, Tarih, Anthropology, Genetics, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Latin Amerika Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tezde çok merkezli evrim modeli ile Afrika'dan çıkış teorisi yani tek merkezli evrim modelinin sunmuş olduğu göç yolları kıyaslanarak Amerika Kıtası'na yapılan ilk göçlerin kökenleri üzerinde durulmuştur. Kıtada yaşadığı kanıtlanmış olan ilk modern insanların kültürleri deskriptif olarak açıklanarak Amerika Kıtası'nın hem kuzey hem orta hem de güney bölgelerindeki arkaik popülasyonlar incelenmiştir. Özellikle teknolojinin gelişmesi ışığında, modern insanın çıkış noktası ve kökenine dair bilinenler ile Amerika Kıtası'na yapılan ilk insan göçlerine ve Tarım Devrimi'nin Amerika Kıtası'ndaki kökenlerine dair bulguların diğer dünya popülasyonları ile kıyaslandığında sahip olduğu karakteristikler tartışılmıştır. Hâlâ birçok bilimsel kanıta ihtiyaç duyulması ile birlikte, modernlerin Amerika Kıtası'na göç etmesinin M.Ö. 11.500 tarihlendirmesinden çok daha eski bir süreçte gerçekleşmiş olabileceğinin altı çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the origins of the first human migrations to the Americas are emphasized by comparing the migration routes presented by the multi-regional evolution model and the theory of Out-of-Africa, that is, the single-centred evolution model. Archaic populations in the northern, central, and southern regions of the Americas are examined by defining descriptively the cultures of the first modern humans proven to have lived on the continent. Especially in the light of the development of technology, what is known about the origin of modern humans, the first human migrations to the Americas and the characteristics of the findings of the origins of the Agricultural Revolution in the Americas compared to other world populations are discussed. It has been underlined that the migration of modern humans to the Americas may have taken place in a much earlier period than the date of 11,500 BC, although there is still a need for a lot of scientific evidence.