Mevdudi'nin Tefhimul Kuran adlı eserinde kadın olgusu
The case of women in Mawdudi's Tef'himul'-Qur'an
- Tez No: 689699
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Allah, İslam dini kadına değer vermiş ve onu yüceltmiştir. Öyle ki Kur'an-ı Kerim'de bir sure onun adıyla isimlendirilmiştir. Hz. Muhammed (sav)'de, hadis ve sünnetlerinde kadının değerli bir varlık olduğunu pek çok kez vurgulamıştır. Kadına hiçbir toplumda olmayan hak ve özgürlükleri İslam dini tanımıştır. Günümüzde çoğu toplumun gelenek, görenek, örf ve adetlerinden kaynaklanan kalıplaşmış dar fikirlerinden ötürü kadına verilen haklar tahrip edilmiştir. Bu kalıplaşmış fikirleri de İslam dinine atfetmek son derece yanlıştır. Çalışmamızda kadının sosyal ve hukuki alanda sahip olduğu hak ve özgürlükler geleneksel bir bakış açısıyla ele alınmıştır. Mevdûdî, bu hak ve özgürlükleri savunurken, onların sosyal hayattaki faaliyetlerinin sınırlandırılması gerektiğini de belirtmiştir. Bu görüşlerini de hadis, sünnet ve bazı mezhep âlimlerinin görüşleriyle desteklemiştir. Özellikle bu çalışmasında kadının sosyal hayattaki sınırlamaları dikkatimizi çekmektedir. Mevdûdî, bu sınırlamaların sebebi olarak da aile ve toplum yapısının bozulacağını düşünmesidir.
Özet (Çeviri)
The God gives importance to women and make them exalted. So that their names are given to suras. Prophet Mohammed emphasized that many times women are worthful beings in his hadiths and traditions. Islam relief entitles many rights and fredooms which are not being in any society to women. In nowadays almost many rights of women are demolished because of traditions cliches and customs of societies. It is extremely wrong that attributing these cliches to Islam. Women rights and freedosms in social and legal life are discussed in a traditional way, in this paper. Mevdudi supports women rights and freedooms but also he indicates that their actions in social life should be limited. He backs up his idea with hadiths, traditions and some scholar opinions. The limitations of women in social life draw our attention in this paper. Mevdudi thinks that if there is no limitation the structure of family and society will be damaged.