Social value orientation affecting the usage of unethical negotiation tactics moderated by anxiety and gain/loss framing
Bireylerin sosyal değer yönelimlerinin, etik dışı müzakere taktik tercihlerine etkisi - anksiyete ve kazanç-kayıp çerçeveleme etkisinin düzenleyici rolü
- Tez No: 689707
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERKUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
Sosyal Değer Yönelimi, etik dışı müzakere taktik seçimi, anksiyete ve kazanç-kayıp çerçeveleme arasındaki ilişkiler dikkate alınarak, bu tez çalışmasında; bireylerin sosyal değer yönelimlerinin, etik dışı müzakere taktik tercihleri üzerindeki etkisini ve nireylerin anksiyete seviyelerinin ve kazanç-kayıp çerçeveleme etkisinin bu ilişkiyi moderatör olarak nasıl yönlendiklerini ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Araştırma, Türkiye'de hem özel hem de kamu kuruluşlarında satış yöneticiliği yapan 338 çalışanla gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın avantajı hem bireysel hem de durumsal faktörleri göz önüne alıp, gerçek müzakere durumları ile etik dışı davranış tercihlerini incelemesidir. Araştırma sonuçlarına göre bireyin sosyal deger yönelimleri ile etik dışı müzakere taktik tercihleri arasinda anlamli bir farklilik bulunmaktadir. Ayrıca kazanç-kayıp çerçeveleme etkisi ve anksiyete seviyesinin; bireylerin sosyal değer yönelimleri ve etik dışı müzakere taktik tercihleri arasındaki ilişkide düzenleyici rolü olduğu anlaşılmaktadır. Ancak bireyselci-rekabetci ve fedakar-paylasimci sosyal yönelimlerinin etik dışı müzakere taktik tercihleri icin kazanç-kayıp çerçeveleme etkisi ve anksiyete seviyesinin kismi düzenleyici rolü olduğu görülmektedir. Çalışmanın sonuçları, sosyal değer yönelimi, etik dışı müzakere taktik tercihi arasındaki ilişkileri ve anksiyete, kazanç-Kayıp çerçeveleme etkilerini ayrıntılı inceleyerek olumlu verilere ve katkılara sahiptir.
Özet (Çeviri)
Considering the associations of social value orientation, ethically questionable tactics, anxiety, and gain/loss framing, this thesis tries to investigate the effect of social value orientation of the individuals on the usage of ethically questionable negotiation tactics and how individual's level of anxiety, and the gain/loss frame of the situation moderate this relation. The research is made with 338 employees who are working as sales managers, both in private and state companies in Turkey. The present study has an advantage and practical usefulness by using both individual (social value orientation) and situational factors (gain/loss framing) to analyze the degree of unethical tactic selection by using real study cases. Results display significant difference between SVO and usage of EQNT. Besides, both gain/loss framing effect and anxiety level moderates this relation whereas the usage of EQNT is increasing with loss framing and high anxiety level. However, for individualistic-competitive and altruist-collaborative value- orientation, anxiety level and gain/loss framing partially moderating for the usage of EQNT. This of the study have practical implications about the individual social motives, usage of EQNT during negotiations with a moderated affect of anxiety and gain/loss framing.