Bir organizasyon biçimi olarak ulusal varlık fonları
Sovereign wealth funds as an organizational form
- Tez No: 689708
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİRAÇ SAVAŞ TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Günümüzde sermaye piyasalarının ana katılımcıları olarak devlete ait yatırım araçları olan ve dünya çapında on yıllardır varlığını devam ettiren ulusal varlık fonları son zamanlar sayılarının artmasıyla birlikte zaman zaman çeşitli tartışmaların merkezi haline gelmeyi başarmıştır. Ayrıca, belirlenmiş standart bir yönetim çerçevesi bulunmayan bu fonların sayılarının artmasıyla birlikte faaliyet amaçlarının çeşitlenmesi gibi örgütlenme biçimleri de çeşitlenmiştir. Dolayısıyla, bu çalışmada ülkelerin sahip olduğu farklı kurumsal özelliklerinin yansımalarından biri olan ulusal varlık fonlarının yapısal özellikleri türleri kapsamında incelenmiş ve elde edilen bulgular açıklanarak anlatılmaya çalışılmıştır. Elde edilen bulgular, ulusal varlık fonlarının biçimsel farklılaşmalarının, teknik, ekonomik, politik ve kurumsal çevre ile örgüt ilişkileri kapsamındaki temellerini göstermektedir. Çalışmada ulaşılan sonuçlar, analizde kullanılan tematik çevre faktörleri kapsamında ulusal varlık fonlarının örgütsel yapılarının, teknik, ekonomik, politik ve kurumsal çevre faktörlerinden ne seviyede etkilendiğini ortaya koymuştur. Bu bağlamda çalışmanın, hem çevre-örgüt ilişkileri meselesi kapsamında örgüt çalışmalarına, hem de ulusal varlık fonları hakkındaki bilgi birikimine katkı yapması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, as the main participants of the capital markets, the sovereign wealth funds, which are state-owned investment instruments and have been in existence for decades, have recently managed to become the center of various discussions with their increasing numbers. In addition, with the increase in the number of these funds, which do not have a defined standard management framework, organizational forms such as the diversification of activity objectives have also diversified. Therefore, in this study, the structural features of sovereign wealth funds, which are one of the reflections of the different institutional characteristics of the countries, were examined within the scope of their types and the findings were explained and explained. The findings show the basis of the formal differentiation of sovereign wealth funds within the scope of technical, economic, political and institutional relations with the environment. The results obtained in the study revealed to what extent the organizational structures of the sovereign wealth funds were affected by the technical, economic, political and institutional environmental factors within the scope of the thematic environmental factors used in the analysis. In this context, it is expected that the study will contribute to both organizational studies within the scope of the environmental-organizational relations issue and to the knowledge about national wealth funds.