Atık seramik karolarının çimento üretiminde kullanılması
The Use of ceramic tile seraps for the cement production
- Tez No: 68973
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ATIK SERAMİK KAROLARININ ÇİMENTO ÜRETİMİNDE KULLANILMASI MEVLÜT ÜNAL Anadolu Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Seramik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr.Nuran AY 1998, Sayfa 82 Portland çimentosunun puzolanik özellik gösteren malzemelerle birlikte öğütülmesi sonucu elde edilen çimentolara puzolanh çimento denir. Puzolanlar, doğal ve suni olmak üzere iki gruba ayrılırlar. Seramik karo atıkları, seramik endüstrinde, hatalı üretim sonucunda meydana gelen ve tekrar kullanılamayan malzemelerdir. Bunlar, suni puzolanlar grubunda yer alırlar. Eskişehir bölgesindeki seramik üreticilerinde çok miktarda atık seramik bulunmaktadır. Bu atıkların, çimento üretiminde değerlendirilmesi ülke ekonomisi açısından yarar sağlayacağı düşünülmektedir. Bu çalışmada, seramik karo atığının %25, %30, %35, %40 oranlarında portland çimentosuna ilave edilmesiyle hazırlanan çimentonun kimyasal, fiziksel ve mukavemet özellikleri incelenmiştir. Hazırlanan numunelerin puzolanik aktivitesi, priz başlama ve sona erme süreleri, hacim genleşmesi, tane boyut dağılımı, yoğunluğu, özgül yüzeyi ve mukavemet deneyleri tesbit edilmiştir. Çalışma sonucunda, seramik karo atıklarından %35 oranına kadar çimentoya ilave edilebileceği tespit edilmiştir. Bu ise, çimento katkı maddesinin maliyetini düşüreceğinden çimento maliyeti azaltacaktır. Anahtar Kelimeler : Atık Seramik Karo, Puzolan, Çimento
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master of Science Thesis THE USE OF CERAMIC TILE SCRAPS FOR THE CEMENT PRODUCTION MEVLÜT ÜNAL Anadolu University Graduate School of Natural and Applied Sciences Ceramic Engineering Supervisor: Doç. Dr. Nuran AY 1998, Page 82 The cement prepared by grinding Portland cement and materials showing puzzolano's properties are called puzzolano cements. They are divided into two groups as natural and artificial. Tile scraps in ceramic industry are the materials received as a result of faulty production and not reused. They are categorised in puzzolano group. The ceramic industry situated in Eskişehir region causes noticable amount of such scraps. It is thought that to value them in the cement factory of the region may result in some profits as far as the country's economy is concerned. In this study the prepared cements by introducing ceramic scraps in the proportions of 25%, 30%, 35% and 40% are investigated for their chemical and physical properties including strength investigations. The puzzolanic ativities, priz starting and ending periods, volume expansion, partical size distribution, density, spesific area and strength experiments of the prepared samples have been conducted. At the end of the current study it has been seen that ceramic tile straps can be introduced into cement up to 35%. By doing so, the cost of cement preparation can be dropped down the overall cost. Key Words : Ceramic tile scrap, Puzzolano, Cement,