The impact of service quality on the client loyalty from the word of mouth perspective (Iraqi banks case study)
Hizmet kalitesinin ağızdan bakış açısından müşteri sadakati üzerindeki etkisi (Irak bankalari örnek olay incelemesi)
- Tez No: 689737
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. ARZU GİRİŞKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Irak Bankalarında ve Bağdat'taki şubelerinde hizmet kalitesinin müşteri sadakati üzerindeki etkisini ağızdan ağzadan tanımlamayı amaçlayan bu çalışma. Çalışma hedeflerine ulaşmak için, araştırmacı (210) katılımcıyı kapsayan (210) çalışma topluluğundan birincil verileri toplamak amacıyla (29) maddeden oluşan bir anket geliştirmiştir. Burada (172) anket çalışılan bankaların müşterilerinden uygun örnekten seçilmiştir; toplanan veriler sosyal bilimler için istatistiksel paket programı kullanılarak analiz edilmiş ve hipotezler test edilmiştir. Çalışma sonucuna göre şu söylenebilir: Irak bankalarında hizmet kalitesi açısından hizmet kalitesinin müşteri sadakati üzerindeki etkisinde istatistiksel olarak önemli farklılıklar vardır. Aşağıdaki boyutlara göre: Anlamlılık düzeyinde Somutluk ve Empati (a = 0.05)
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the effect of service quality on client loyalty from the word of mouth perspective in five Iraqi Banks in Baghdad city. To achieve the research goals, a questionnaire was developed that included 29 questions for the purposes t of collecting primary data from the sample, which consists of 172 usable respondents out of 210 observations from the clients of the studied banks. The collected data were analyzed, and the hypotheses were tested using SPSS. According to the study result, it can be said that: There are statistically significant differences in the impact of the quality of service on the client loyalty from the word of mouth perspective in the Iraqi banks. According to the following dimensions: tangibility and empathy at significance level of (a = 0.05).