The effect of customer satisfaction dimensions and brand reputation on customer loyalty in the Iraqi private banks industry (A field study in Erbil)
Irak özel bankaları endüstrisinde müşteri memnuniyeti boyutlarının ve marka itibarının müşteri sadakati üzerindeki etkisi' (Erbil'de bir saha çalışması)
  1. Tez No: 746366
  2. Yazar: BASSAM RİYADH HAMMOODI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKRAM ALHAMAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma, Erbil'deki Irak özel bankaları için bir hizmet markasının kalitesi, güveni, algılanan değeri ve itibarı ile müşteri sadakati üzerindeki etkisini davranışsal bir bakış açısıyla incelemektedir. Çalışma, araştırmacının belirlediği memnuniyet, hizmet kalitesinin rolü, güven, algılanan değer ve marka itibarı boyutlarının etkisiyle müşteri memnuniyetini artırmada ve iyileştirmede sadakat düzeyine ulaşmayı amaçlamaktadır. Müşterinin, çalışmanın amacına ulaşmak için hipotezleri incelemek ve test etmekle daha fazla ilgilendiği durumlarda; Araştırmacı, rastgele bir örneklemden (406) oluşan veri toplama unsurları için bir anket tasarlamıştır. Anket, akademik araştırmacıların yardımıyla dağıtılmış ve veriler SPSS v 2.6 for Social Sciences istatistik paketi kullanılarak uygun istatistiksel analizler için doğrulanmıştır. Elde edilen veriler analiz edilmiş ve araştırma sonuçlarına göre hipotezler test edilmiştir. açısından anlamlı bir etkisinin olduğu sonucuna varılabilir. İstatistik, müşteri sadakati söz konusu olduğunda, gelecekte yapılacak araştırmaların, güvenin tüketici duyguları ve müşteri sadakati arasındaki ilişki üzerindeki etkisine odaklanabileceğini önermektedir, Bu tezin bulguları inandırıcılık sağlamaktadır. bu iddiaya. Müşterilerin bankaların hizmet kalitesi, güven, algılanan değeri veya marka itibarı ile olumlu bir ilişkisi varsa, bu bankalarla ilişki kurmaya devam etmeleri muhtemeldir.
Özet (Çeviri)
This study examines the quality, trust, perceived value, and reputation of a service brand and its impact on customer loyalty for Iraqi private banks in Erbil from a behavioral perspective. The study aims to reach the level of loyalty in increasing and improving customer satisfaction with the effect of the dimensions of satisfaction, the role of service quality, trust, perceived value, and brand reputation that the researcher determines. Where the client is more interested in studying and testing hypotheses to achieve the purpose of the study; The researcher designed a questionnaire for data collection elements consisting of a random sample (406). The questionnaire was distributed with the help of academic researchers and the data were validated for appropriate statistical analysis using the SPSS v 2.6 for Social Sciences statistical package.The obtained data were analyzed and hypotheses were tested according to the results of the research, it can be concluded that there is a significant effect in terms of The statistic when it comes to customer loyalty, the study recommends future research may concentrate on the influence that trust has on the relationship between consumer emotion and customer loyalty, The findings of this dissertation provide credence to this assertion. If customers have a positive relationship with the quality of service, trust, perceived value, or brand reputation of banks, they are likely to continue to engage with those banks.