ST yükselmeli miyokard enfarktüsünde perkütan koroner girişim sonrası TIMI kare sayısı ile işlem öncesi hematolojik parametreler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 689750
  2. Yazar: ECE ÇELEBİ COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FERİDUN KOŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
STEMI ile hastaneye başvuran hastaların semptomların başlamasından itibaren ilk 12 saat içerisinde standart tedavi acil koroner anjiyografi ve sorumlu damarı revaskülarize etmektir. TIMI kare sayısı, revaskülarizasyonu değerlendirmede kantitatif bir metot olup artması bozulmuş koroner akımın bir göstergesidir. Miyokard enfarktüsü protrombositer ve inflamatuar bir süreçtir. Çalışmamızda işlem öncesi alınan venöz kandan bakılan tam kan sayımından hesaplanan trombosit sayısı, MPV, MPV/trombosit sayısı, trombosit/lenfosit sayısı, nötrofil/lenfosit sayısı ile işlem sonrası TIMI kare sayıları ile ilişkisini inceleyerek bu parametrelerin STEMI hastalarında revaskülarizasyon sonrası koroner kan akımının etkinliğini değerlendirmede öngördürücü olabileceğini göstermeyi amaçladık.Çalışmamızda trombosit/lenfosit sayısı, nötrofil/lenfosit sayısı TIMI kare sayısı arasında anlamlı bir ilişki saptanmış olup reperfüzyon başarısını tahmin etmede prediktif markır olabilecekleri çalışmamızda gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The standard treatment of patients admitted to the hospital with STEMI within the first 12 hours after the onset of symptoms is emergency coronary angiography and revascularization of the responsible vessel. The TIMI frame count is a quantitative method for evaluating revascularization, and its increase is an indicator of impaired coronary flow. Myocardial infarction is a prothrombocytic and inflammatory process. In our study, we examined the relationship between thrombocyte count, MPV, MPV / thrombocyte count, thrombocyte / lymphocyte count, neutrophil / lymphocyte count and TIMI frame counts calculated from the complete blood count taken from the venous blood taken before the procedure and evaluating the effectiveness of these parameters in STEMI patients after revascularization. We aimed to show that it can be predictive.In our study, a significant relationship was found between thrombocyte / lymphocyte count, neutrophil / lymphocyte count and TIMI frame count, and it was shown in our study that they could be predictive markers in predicting reperfusion success.