Mimari yapımda robot teknolojileri kullanımının irdelenmesi ve gelecekteki kullanımlarının öngörülmesi
Utilization of robotics in building construction and foreseeing their future usage
  1. Tez No: 689767
  2. Yazar: ELMAS PAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET VEFA ORHON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Üretimden hizmet sektörüne kadar çoğu alanda ya sürecin içinde ya da sürecin kendisi olan robotik teknolojileri uzun zamandır üzerinde çalışılan konular arasındadır. Dünya nüfusunun eşi görülmemiş bir şekilde artması, konut ihtiyacının hızla artması, konfor alanlarının gelişmesi ve değişmesi gibi nedenler hızlı, ekonomik, sürdürülebilir ve güvenli inşaat yöntemlerine ihtiyaç duyulmasına yol açmıştır. Böylece, insanoğlunun barınaklarını kendileri inşa etmeye başladığından bu yana pek değişmeyen geleneksel inşaat tekniklerine alternatif arayışlar ortaya çıkmıştır. Daha hızlı inşa edilebilen, ulaşılması zor formlara ekstra maliyetler ödemeden ve atık üretimi daha az olan yapılar inşa etme amaçları ile mimari inşaat süreçlerinde robotların yer alması üzerine çalışmalar hızlanmıştır. İnşa robotlarının yapım süreçlerine dahil olmasındaki en önemli nedenler; kesin ve net üretimler, insan eliyle yapılması mümkün olmayan formların oluşturulabilmesi, doğru ve hatasız yapım süreçleri, yeni malzeme üretimleri şeklinde sıralanabilir. Bunlara ek olarak; planlan zaman ve maliyete uygun, hızlı bir yapım yöntemi olması inşa robotlarının araştırmalara konu olmasına sebep olmuştur. Bu çalışmada, robotların, inşa robotların tarihçesi, sınıflandırmaları ve üretim teknolojileri hakkında bilgi verilmiştir. İnşa robotları ile üretilmiş 22 adet örnek üretim teknolojilerine göre incelenmiştir. Çalışmanın sonunda ise, yapıların incelenmesi sonucunda elde edilen veriler ışığında robot teknolojilerinin mimari yapım süreçlerinde kullanılmasının üretim yöntemleri ve üretim yaklaşımları gibi başlıklarda karşılaştırmaları yapılmıştır. Daha sonra, konu ile ilgili gelecek süreçlere dair öngörülerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Robotic technologies, which are either in the process or the process itself, are among the subjects that have been studied for a long time in many areas from production to the service sector. Reasons such as the unprecedented increase in the world population, the rapid increase in the need for housing, the development, and the change of comfort areas have led to the need for fast, economical, sustainable, and safe construction methods. Thus, the search for alternatives to traditional construction techniques has emerged. Studies on robots in architectural construction processes have accelerated with the aim of constructing structures that can be built faster, to get hard-to-reach forms without paying extra money, and with less waste generation. The most important reasons for the inclusion of construction robots in the construction processes are; precise and clear productions, the creation of forms that cannot be made by human hands, correct and error-free production processes, new material productions. Additionally; this fast construction method that is appropriate to be finished in the planned time and cost has caused the construction robots to be the subject of research. In this study, the history and classifications of robots and construction robots and the production technologies of construction robots are given. 22 samples produced by construction robots were analyzed according to their production technologies. Consequently, comparisons of the use of robot technologies in architectural construction processes are made according to production methods and production approaches. Then, predictions were made for future processes related to the subject.