Lamine ahşap kirişlerin lifli polimerlerle güçlendirilmesinin sayısal yöntemlerle incelenmesi
Investigation of strengthening laminated timber beams with fiber polymers using numerical methods
  1. Tez No: 689768
  2. Yazar: DİLAN ÇANKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Son yıllarda artan yapılaşma ihtiyacı beraberinde beton ve çelik yapı malzemelerinin kullanımı gittikçe artmaktadır. Çevresel açıdan zararlı ve üretimde çok fazla enerji gerektiren bu yapı malzemelerine bir alternatif olabilecek ahşap ve lamine ahşap elemanlar ülkemizde pek tercih edilmemektedir. Özellikle büyük yapıların inşaatında lamine ahşap elemanların kullanımı hem çevresel açıdan hem de teknik açıdan oldukça avantaj sağlamaktadır. Orman bakımından oldukça zengin olan ülkemizde ahşap ve lamine ahşap elemanların tercihi yerel ekonomileri desteklediği gibi aynı zamanda ülke ekonomisine, çevre sağlığına ve mimari açıdan çeşitlilik yaratılmasına katkı sağlayacaktır. Bu tez kapsamında lamine ahşap elemanın en çok tercih edildiği eleman türü olarak kullanıldığı kiriş elemanlar araştırılmıştır. Bu elemanların hasar alma durumunda güçlendirilme alternatifleri veya üretimi sırasında daha iyi dayanım özelliklerine sahip olabilmesi için lifli polimerler ile takviyeleri incelenmiştir. Tez konusu ile ilgili araştırmaların yapıldığı çalışmanın ilk bölümlerinde farklı alternatifler sunularak güçlendirme yöntemleri ve çeşitleri kapsamlı bir şekilde değerlendirilmiştir. Çalışmanın devamında ise lamine ahşap kirişlerin lifli polimerler ile güçlendirildiği iki grup kiriş üzerinde lifli polimerin alanındaki artışın kirişlerin taşıyabileceği maksimum yük, yük taşıma kapasitelerindeki artış ve eğilme rijitlikleri üzerindeki etkileri analitik bir model ile hesaplanmıştır. Sonlu elemanlar yönteminin esas alındığı ABAQUS programı ile de elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the use of concrete and steel building materials is increasing with the increasing need for construction. Timber and laminated timber elements, which can be an alternative to these building materials that are environmentally harmful and require a lot of energy in production, are not preferred in our country. The use of laminated timber elements, especially in the construction of large buildings, provides a great advantage both from an environmental and technical point of view. In our country, which is very rich in forests, the preference of timber and laminated timber elements will not only support local economies, but also contribute to the national economy, environmental health and architectural diversity. Within the scope of this thesis, beam elements in which laminated timber element is used as the most preferred element type were investigated. In order for these elements to be strengthened in case of damage or to have better strength properties during production, fibrous polymers and reinforcements have been examined. In the first parts of the study, in which research on the subject of the thesis was carried out, different alternatives were presented and the strengthening methods and types were comprehensively evaluated. In the continuation of the study, the effects of the increase in the area of the fibrous polymer on the maximum load that the beams can carry, the increase in the load carrying capacity and bending stiffness on two groups of beams on which the laminated timber beams are reinforced with fibrous polymers were calculated with an analytical model. The results obtained with the ABAQUS program based on the finite element method were also compared.