Mimari tasarımda bilişim teknolojilerinin kullanımı
Effects and utilization of information technologies in architectural design
- Tez No: 412916
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK YALÇIN UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerinin mimari alandaki kullanımı, 1980'li yıllardan itibaren giderek yaygınlaşsa da genellikle bitmiş tasarımların mimari ürüne dönüştürülmesine yönelik olarak gelişme göstermiştir. Günümüzde yaşanan teknoloji devrimi sayesinde bilgisayar destekli mimari tasarım yazılımları iki boyutlu çizim, üç boyutlu modelleme, animasyon ve görselleştirmede kullanımlarının yanısıra, sanal ortamda deprem dayanımı, aydınlatma, ısı korunumu ve yapım sürecinin takip edilmesi alanlarında da kullanılmaktadır. Bu sofistike yazılımlar üretimde hız, insan hatasının azaltılması, kesinlik, hassasiyet, arşivleme, bilgiye hızlı erişim ve gerçekçilik sağlamaktadır. Bu tez çalışması kapsamında bilgisayar destekli tasarım yazılımları ile gelişen ve mimarlık literatürüne“algoritmaya dayalı parametrik mimari tasarım”olarak geçen tasarım yaklaşımı ele alınmıştır. Bu bağlamda parametrik tasarımın mimari eğitimde ve yapı sektöründeki yeri kavranmaya çalışılmıştır. Çalışmada ilk olarak konu ile ilgili bilimsel literatür incelenmiştir. Daha sonra parametric tasarım yaklaşımı ile bilgisayar destekli tasarım yazılımları AutoCAD, 3D Studio MAX, Archi CAD, SketchUp, Photoshop, Revit Architecture ve Robot Structural Analysis programları kullanılarak eğitim alanında ve yapı sektöründe tasarlanmış öncü nitelikteki örnekler incelenmiştir. Bu programların ihtiyaca yönelik üstün ve zayıf yönleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Daha sonra durum çalışması bölümünde, Mersin'de bir konut projesinin parametrik mimari tasarım yaklaşımı ile tasarımı gerçekleştirilmiştir. Son olarak, bilişim teknolojilerine dayalı bilgisayar destekli mimari tasarımın eğitim alanında ve yapı sektöründe kullanımının önemi ve geliştirilmesine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Usage of information and communication technologies in the field of architecture has been increasing since the 1980s, meanwhile generally showed improvement for the conversion of architectural product design. Nowadays, technological advances, computer-aided architectural design software, two-dimensional drawings, three-dimensional modeling, animation and visualization as well as the use of virtual environments in earthquake resistance, lighting, heat conservation purposes are also used. This sophisticated software are provided production speed, human error reducing, precision, accuracy, archiving, quick access to information and realism. The design approach is examined in this thesis which is Computer-aided design and architecture, literature and developing software“algorithm based on parametric architectural design”as the subject. With this context is trying to grasp these issues; the parametric design importance in architectural education and its importance in the construction sector. Scientific literature on the subject has been investigated first. Then parametric design approach, which is designed using the computer aided design software in the field of education and pioneering examples in the construction sector were examined. The softwares are; AutoCAD, 3D Studio MAX, Archi CAD, SketchUp, PhotoShop, Revit Architecture and Robot Structural Analysis and then Advantages and disadvantages for the needs of this program is trying to put forward. In the case study section, with parametric architectural design of a residential project in Mersin design it was carried out. Finally, this thesis presented to importance of the computer-aided architectural design which based on information tachnologies in education, and construction sectors and proposals for the development of computer-aided design were shared.