Karık sulama yönteminin toprakta azot taşınması, bitki azot içerikleri ve pamuk verimi üzerindeki etkileri
Effects of furrow irrigation method on nitrogen transport in soil, plant nitrogen contents and cotton yield
  1. Tez No: 689792
  2. Yazar: CENGİZ BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP GÜNDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Tarım arazilerinde aşırı yüzey sulamasıyla önemli miktarda besin maddeleri parsel içerisinden taşınıp kaybolmaktadır. Özellikle eğimli alanlarda besin maddeleri parselin üst kısımlarından taşınırken alt kısımlarında birikmekte veya yüzey akışla kaybolmaktadır. Bu durum bir yandan gübre kullanım etkinliğini azaltıp verimi olumsuz etkilerken diğer yandan toprak ve su kirliliğine sebep olmaktadır. Sulanan pamuk alanında karık sulamanın mineral azot dağılımı üzerindeki etkisini incelemek için Şanlıurfa, Harran Ovası'nda çiftçi koşullarında bir tarla denemesi yürütüldü Deneme alanı dört tekerrürlü olarak üst, orta ve alt bölüm olarak üç bölüme ayrıldı. Toprak ve bitki örnekleri iki farklı dönemde alındı ve analiz edildi. Yaprak klorofil ve azot içeriğini ölçmek için SPAD metre kullanıldı. Ayrıca pamuk verimi belirlendi. Çalışmamız topraktaki azot dağılımının homojen olmadığını, bitkilerin azot içeriklerindeki farklılıkların bölgeler arasında önemli olmadığını ancak klorofil içeriğinin önemli olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
A large amount of nutrients are transported and lost in agricultural lands because of excessive surface irrigation. Especially in sloping areas, nutrients are transported from the upper parts of the parcel to the lower parts of the field and accumulated or lost via surface runoff. The latter may decrease the efficiency of fertilizer use and negatively affect the yield. In order to examine the mineral nitrogen distribution in irrigated cotton area, we established a field trial under farmer condition in the Harran Plain, Şanlıurfa, Turkey. In the experimental area was divided into three parts as upper, middle and lower section with four replications. Soil and plant samples were collected in two different periods, and analyzed. SPAD meter was used to measure leaf chlorophyll and nitrogen content. In addition, cotton yield was determined. Our study showed that the nitrogen distribution in the soil was not homogenous, and differences of the nitrogen contents of the plants were not significant among sections but klorofil content did.