Sulama yöntemlerinin verticillium ve fusarium solgunluk hastalıkları üzerine etkileri
Effect of irrigation methods on verticillium and fusarium wilt diseases
- Tez No: 237583
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT DİKİLİTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
- Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma, farklı sulama yöntemleri kullanılarak sulamanın Verticillium ve Fusarium solgunluk hastalıkları üzerine etkisini incelemek amacıyla 2006?2007 yıllarında Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi deneme alanında yürütülmüştür. Çalışmada bitki materyali olarak H2274 domates, Aydın Siyahı patlıcan ve Urfa yerli biber çeşitleri olmak üzere materyal olarak 3 tür sebze fidesi kullanılmıştır. Domates ve biber fidelerine V. dahliae (Lycopersicon esculentum), patlıcan fidelerine Fusarium oxysporum f. sp. melongenae inokule edilmiştir. Çalışma, deneme tesadüf blokları deneme deseninde 4 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Her parselde (tekerrürde) 14 bitki bulundurulmuştur. Denemede, inokulasyon ve kontrol grupları yer almıştır. Bitkiler kök daldırma yöntemiyle funguslarla inokule edilmiştir. İnokulasyonun ardından birer hafta aralıklarla toplam 8 hafta bitki boyları ve hastalık simptomları kayıt edilmiştir. İnokule edilen fideler 50 cm sıra üzeri ve 70 cm sıra aralılığında dikilmiştir. Tarla koşulları inokulasyondan önce tavsiye edilen gübre oranları ile desteklenmiştir. Sulama aralığı su yastıkları yöntemi için domates ve biberde 10 gün, patlıcanda ise 5 gündür. Karık sulama yönteminde ise bitkiler 4 - 5 gün arayla sulanmıştır.Deneme süresince bitkilerde ve toprakta bazı parametreler incelenmiştir. Bitkilerde yaş ağırlık, kuru ağırlık, yaprak alan, OBO, bitki boyu, simptom indeks, klorofil özellikleri incelenmiştir. Toprakta ise % nem, pH, EC, K, Na gözlemleri alınmıştır.Bu çalışmada, fungal kaynakların patojenisite etkisi domates, biber ve patlıcan üzerinde denenmiş, hastalığın etkisi inokule grubunda görülmüş ve bitkide önemli simptomlara yol açmıştır. Ancak WP sulama yöntemi kısmen de olsa iyileştirici etkide bulunmuş, çok şiddetli patojenler üzerinde olmasa bile, orta derecede şiddetli patojenlerden kaçınmak için bu yöntem kullanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out at Faculty of Agriculture of Harran University between 2006-2007 education period, by using various irrigation methods on the development of fungal pathogens. In the study, H2274 tomato, Aydın Siyahı aubergine and a local Urfa variety of pepper seedlings were used as plant materials. Tomato and pepper plants were inoculated with V. dahliae and the aubergine variety was inoculated with Fusarium oxysporum f. sp. melongenae. The study was conducted in a randomized block design with four replicates. Every plot contained 14 plants. Inoculataion and control groups were employed in th study. The plants were inoculated with root-dipping inoculation method. After the inoculation, the height and symptom index of plants were measured weekly for a period of 8 weeks. Inoculated and control plants were planted with 50 cm apart between 70 cm row spaces. Field conditions were prepared before the start of inoculation. Irrigation intervals were made 10 days for tomato and pepper plants and for 5 days for the aubergine plants. The control plots were irrigated with 4 to 5 day intervals on demand.During the trials some soil parameters were also measured such as dry and fresh weight of plants and soil samples, soil pH, Soil EC values, mineral contents of soil and chlrophyll contents of plants.The pathogencicity of fungal sources on tomato, pepper and aubergine plants, were evaluated and the negaive effect of fungal propagules caused diseases on those plants and increased disease symptoms. However, WP irigation method partly improved the plant condition. This irrigation could be advised possibly in soils where less virulent fungi are prevalent