Dijital liderlik kapsamında lider üye ilişkisinin incelenmesi üzerine ampirik bir araştırma
An empirical research on investigation of the leader member relationship within the scope of digital leadership
- Tez No: 689794
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SUNDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Araştırmanın amacı, dijital liderliğin lider üye ilişkisine etkilerinin araştırılmasıdır. Çalışmanın ikinci bir amacıda çalışan ve lider etkileşiminin, çalışanların demografik özellikleri ve teknolojileye yatkınlıkları bakımından incelenmesidir. Bu amaçla açıklayıcı bir nicel saha çalışması yapılmıştır. Araştırmada çalışanların teknolojik yatkınlık, bilişim liderliği ve lider-üye etkileşimiyle ilgili algıları beşli likert tipi ölçekle ölçülerek tahmin edici ve ilişkisel istatiksel analizler yapılmıştır. Araştırma sonucunda; bilişim liderliği yüksek olan liderlerin lider-üye etkileşimine etkisi, yönlendirme, iletişim ve bilginin lider-üye etkileşimine etkisinin pozitif seviyede olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca teknolojiye yatkınlığı yüksek olan bilişim liderleri ile üyeleri arasındaki pozitif yönlü zayıf ilişki olduğu, teknolojiye yatkınlığı düşük olan üyelerle arasındaki ilişkinin düşük ve daha zayıf olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to investigate the effects of digital leadership on the leader-member relationship. A second aim of the study is to examine the employee-leader interaction in terms of demographic characteristics of employees and their predisposition to technology. For this purpose, an explanatory quantitative field study was conducted. In the study, employees' perceptions of technological aptitude, information leadership, and leader-member interaction were measured with a five-point Likert-type scale, and predictive and relational statistical analyzes were made. As a result of the research; It has been determined that the leaders with high information leadership have a positive effect on the leader-member interaction, the effect of orientation, communication and information on the leader-member interaction. In addition, it has been determined that there is a weak positive relationship between information technology leaders who have a high tendency to technology, and the relationship between members with a low technology tendency is lower and weaker.