Suriye'de paramiliter gruplar: Silahsızlanma ve reintegrasyon
Paramilitary groups in Syria: Disarmament and reintegration
  1. Tez No: 689796
  2. Yazar: AYMAN ALDASSOUKY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Suriye krizinin patlak vermesi ve bir iç savaşa dönüşmesiyle birlikte Suriye, bölgesel ve uluslararası rekabet için bir arenaya dönüşmesi nedeniyle Suriye merkezi otoritenin meşru şiddeti tekeline alma kabiliyetini zayıflattı. Suriye hükümeti güçlerinin zayıflığını telafi etmek ve muhalifleriyle yüzleşme kabiliyetini artırmak için, bu konuda daha önceki deneyimleriyle kendisine bağlı paramiliter grupların oluşumuna önemli kaynaklar sağlayarak bu grupları destekledi. İran, müttefiki Suriye hükümetini desteklemek amacıyla Suriye'nin desteklediği paramiliter gruplara gerekli yardımlarda bulunarak Suriye'nin yanında yer aldı. Suriye hükümeti bu grupların yanı sıra müttefikleri Rusya ve İran'dan aldığı destek sayesinde muhaliflerinin tehdidini ortadan kaldırmayı başardı. Bu başarı, paramiliter gruplarla başa çıkmak için geleneksel ve uluslararası programların varsaydığı gibi, Suriye krizine siyasi bir çözüm veya uluslararası bir rol beklemeden Suriye hükümetini, İran ve Rusya'nın yaptığı gibi, kendisine bağlı paramiliter grupları silahsızlandırma, terhis etme ve yeniden bütünleştirme sürecini başlamasında rol aldı. Bu çalışma, hükümet yanlısı paramiliter grupların motiflerini ve ideolojilerini, savaş yıllarındaki rollerini, Suriye hükümetinin ve müttefikleri Rusya ve İran'ın bu grupları silahsızlandırma, terhis etme ve yeniden bütünleştirme çabalarını ve bunların askeri kuruluş üzerindeki etkilerini incelemektedir. Çalışma, Suriye hükümeti ve müttefiklerinin, paramiliter grupların silahsızlandırılması, dağıtılması ve yeniden entegrasyonuna ilişkin hedefler, mekanizmalar ve çıkarlar açısından aynı yaklaşımlara sahip olmasının gerekli olmadığını gösteriyor. Ayrıca; Suriye hükümeti ve müttefikleri, bu süreci devam ettirmek için gerekli araçlara ve yeterli finansmana sahip olmamakla birlikte, askeri kuruluşun şekli ve kimliği konusunda da aynı görüşte olmadıkları aşikardır. Yukarıdaki saydığımız gerçekler, paramiliter grupları entegre ederek askeri kuruluşun değişmesi ve ordunun resmi yapıları içinde bu grupların bağımsız bloklar halinde çoğalacaktır. Bu sebeplerle, ordu artık 2011 öncesi olduğu gibi merkezi bir kurum olmayacak. Bu da paramiliter grupların silahsızlandırılması, dağıtılması ve yeniden bütünleştirilmesi sürecinde uluslararası rolün önemini ve bu sürecin siyasi bir çözümün gerekliliğinin önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
By the time of the out breaking of the Syrian crisis which developed into an internal war, Syria has turned into an arena for regional and international competition in order to weaken the ability of the central authority over monopolizing legitimate violence, compensate for the weaknesses of its forces, and enhance its ability to confront its opponents. As a result, the Syrian government, which had previous experiences in that, resorted to sponsoring and supporting the formation of paramilitary groups that become loyal to it، just as what Iran did to support its ally, the Syrian government. Because of the support of these groups, as well as its allies Russia and Iran, the Syrian government was able to remove the threat of its opponents. Therefore, the government was encouraged to start the process of disarming, dismantling and reintegrating the loyal paramilitary groups, just as what Iran and Russia did, without waiting for the political settlement to the Syrian crisis or the international role, as what assumed by the traditional and international programs to deal with these groups. Accordingly, this study examines the motives and ideologies of the pro-government and the paramilitary groups and their role during the war years, as well as the efforts of the Syrian government with its allies Russia and Iran to disarm, dismantle and reintegrate these groups, and their impact on the military establishment. In addition, the study shows that it's not necessary to have the identical approaches in terms of goals, faculties, and benefits regarding to the process of disarming, dismantling, and reintegration of these paramilitary groups between the Syrian government and its allies. In addition, there are their differences about the formation and the identity of the military institution, moreover they do not have the necessary tools and the enough financing to complete this process. After every thing mentioned before, that would support the mixing of the military institution through merging the paramilitary groups, and keeping them as an independent multitude within the official structures for the army, so the army will not be a central institution as before in 2011. After all, these points would promotes the importance of the international role in the disarmament, disassemble and reintegration the paramilitary groups, and this process would be a result of political policy.