Tekstil endüstrisi atıksularınıngerikazanımı ve yeniden kullanımı
Textile industry wastewater recycling and reuse
- Tez No: 689797
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Ülkemiz ekonomisinde önemli bir rol oynayan tekstil sektörü için atık suyun geri dönüşümü ve yeniden kullanımı büyük önem taşıyor. Tekstil endüstrisi, yüksek su talebi, yüksek konsantrasyonu ve toksik atıksuları nedeniyle birçok çevre sorununa yol açmaktadır. Tekstil endüstrisinden kaynaklı atıksular, belirlenmiş deşarj standartına uygun olması için fizikokimyada ve daha çok uygulanan biyolojik arıtma tesisinde arıtılır. Ayrıca proseste atıksuyun tekrar kullanılması sağlamak için ileri arıtma teknolojileri önem kazanmaktadır. Membran teknolojisi, tekstil atık sularını ve değerli kimyasalları geri dönüştürebilen ve yeniden kullanabilen, daha az yer ve enerji gerektiren güvenilir bir ileri arıtma teknolojisidir. Bu yöntemlerle büyük miktarda atık su geri dönüştürülebilir ve tekstil endüstrisi için yeniden kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The recycling and reuse of wastewater is of great importance for the textile industry, which plays an important role in the economy of our country. The textile industry causes many environmental problems due to its high water demand, high concentration and toxic wastewater. Textile industry wastewater is treated in physical chemistry and more commonly used biological treatment plants to meet established discharge standards. In addition, advanced treatment technology is needed to reuse water in the process. Membrane technology is a reliable advanced treatment technology that can recycle and reuse textile wastewater and valuable chemicals, requiring less space and energy. With these methods, large volumes of wastewater can be recycled and reused for the textile industry.