Sıçan kemik iliğinden elde edilen mezenkimal kök hücrelerine ait kisspeptin ve nörokinin gen ekspresyonlarının pasaj sayısıyla ilişkisi
The relationship of kisspeptin and neurokini gene expressions of mesenchimal stem cells obtained from rat bone marrow and passage number
  1. Tez No: 689813
  2. Yazar: SEMİHA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BERTAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada sıçan kemik iliğinden elde edilen mezenkimal kök hücresine ait kisspeptin ve nörokinin gen ekspresyonlarının pasaj sayısıyla ilişkisini inceledik. Yapılan bu çalışmada öncelikle sıçan kemik iliğinden elde edilen mezenkimal kök hücrelerinin hücre kültür ortamında gelişim evresi takip edilmiş ve 6.pasaja kadar elde edilen hücreler pasajlanmıştır.Daha sonraki aşamada ise RNA izolasyonu yapılmıştır. cDNA eldesi ve Kiss-1,TAC2,TACR2 gen ekspresyonunun tayini yapılmıştır.Ve son olarak iseakım sitometrisinde CD90,CD45,CD29 antikorlarını kullanarak elde ettiğimiz kök hücrenin mezenkimal kök hücre olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, kisspeptin and neurokinin gene expressions of mesenchymal stem cell obtained from bone mouse were observed with the number of passages.In this study, firstly, the developmental stage of mesenchymal stem cells obtained from rat bone marrow was followed in the cell culture medium and the cells obtained until the 6th passage were passaged.In the next step, RNA isolation was performed. cDNA extraction and Kiss-1,TAC2,TACR2 gene expression were determined. And finally, the stem cell obtained by using CD90, CD45, CD29 antibodies in flow cytometry was determined to be mesenchymal stem cell.