Metatars kırıklarının fizyoterapisinde proprioseptif egzersiz eğitiminin denge, yürüyüş, ayak fonksiyonları ve yaşam kalitesi üzerine etkileri
The effects of proprioceptive exercise training on balance, gait, foot functions and quality of life in physiotherapy of metatarsal fractures
- Tez No: 689824
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ERDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma konservatif olarak ortopedik tedavisi tamamlanmış metatars kırığı olan bireylerde klasik fizyoterapi (KF) programı ve bu programa eklenen proprioseptif egzersiz (PE) eğitiminin ağrı, eklem hareket genişliği, denge, yürüyüş, ayak fonksiyonları ve yaşam kalitesi parametreleri üzerine etkilerini araştırmak amacı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya metatars kırığı geçirmiş yaşları 20-60 yıl arasında toplam 12 birey dahil edilmiştir. Bireyler KF ve PE eğitimi şeklinde 6'şar bireyin yer aldığı iki gruba ayrılmıştır. Bireylere haftada 3 gün olmak üzere, 6 hafta boyunca KF programı (hotpack, ultrason, Transkutanöz Elektriksel Sinir Stimülasyonu, masaj, eklem hareket açıklığı ve kuvvetlendirme egzersizleri, yürüme eğitimi) uygulanmış, PE grubuna ise ilave olarak proprioseptif egzersiz eğitim programı uygulanmıştır. Bireylerin tedavi öncesi ve 18 seanslık tedavi sonrası ağrı şiddetleri (Vizüel Analog Skala), eklem hareket açıklıkları (gonyometre), denge (Bertec) ve yürüme (GaitRite) parametreleri değerlendirilmiştir. Ayrıca bireylerin ayak fonksiyonlarındaki etkilenimi değerlendirmek için 'Ayak Fonksiyon İndeksi' ve yaşam kalitesi düzeyini değerlendirmek için 'Nottingham Sağlık Profili' anketleri kullanılmıştır. Tedavi sonrası her iki grupta yer alan bireylerde yürüyüş parametresi dışında tüm parametrelerde anlamlı gelişmeler elde edilmiştir (p0,05). Sonuç olarak metatars kırıkları sonrası uygulanan fizyoterapi programlarının ağrıda azalma, eklem hareket açıklığı, denge, ayak fonksiyonları ve yaşam kalitesinde artışla sonuçlanarak tedavi başarısını artıracağı sonucuna varılmıştır ve bu hastaların tedavisinde fonksiyonel ve bireysel gereksinimlerine özel fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulamalarının yer alması gerektiği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effects of conventional physiotherapy (CP) program and proprioceptive exercise (PE) training which was added to the conventional physiotherapy in the patients with metatarsal fracture whose orthopedic treatment were completed conservatively to pain, range of motion, balance, gait, foot functions and quality of life. Twelve patients aged between 20-60 years who had a metatarsal fracture were included to the study. Patients were divided into two groups as CF and PE training, with 6 patients in each group. CP program (hotpack, ultrasound, Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation, massage, range of motion and strengthening exercises, gait training) was applied to patients 3 days a week for 6 weeks and additionally proprioceptive exercise training program was applied to the PE group. Pain intensity (Visual Analog Scale), joint range of motion (goniometer), balance (Bertec), gait (GaitRite) parameters were evaluated before treatment and after 18 session treatments of the patients. Also 'Foot Function Index' questionnaire was used to evaluate influence in the foot functions and 'Nottingham Health Profile' questionnaire was used to evaluate the quality of life level. After treatment, significant improvements were seen in all parameters except gait parameter in the patients in both groups (p0.05). As a conclusion, it was concluded that physiotherapy programs applied after metatarsal fractures would increase the success of the treatment by reducing pain, increasing joint range of movement, balance, foot functions and quality of life and it was thought that physiotherapy and rehabilitation applications which are planned functional, specific for patient and needs should be included in the treatments of these patients.