5-6 yaş çocuklarının tablet/telefon kullanımlarının sosyal duygusal gelişimleri üzerine etkisinin incelenmesi
The examination of the effects of tablet/phone usage on the 5-6 year old childrens' social emotional developments
  1. Tez No: 689827
  2. Yazar: ECE RANA UÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FULYA MANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
5-6 Yaş Çocuklarının Tablet/Telefon Kullanımlarının Sosyal Duygusal Gelişimleri Üzerine Etkisinin İncelenmesi Bu çalışmanın amacı 5-6 yaş çocuklarının tablet ve/veya telefon kullanımlarının sosyal-duygusal gelişimleri üzerine etkisini incelemektir. Yapılan bu çalışma tanımlayıcı araştırma modeli ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu amaçlı örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu üç okul olarak belirlenmiştir. Ancak yeterli veri toplanamaması nedeniyle sonradan altı okul daha araştırmaya katılmıştır. Belirlenen okullarla ilk önce okul müdürleri çalışma konusu, kapsamı ve verilerin toplanma sürecinin nasıl olacağı hakkında bilgilendirilmiştir. Ardından ilkokullarda anasınıfı öğretmenleri ve anaokullarında 5-6 yaş grubu sınıf öğretmenleri aynı şekilde bilgilendirilerek velilere gönüllü onam formu,“anket formu”ve“Sosyal Yetkinlik ve Davranış Değerlendirme-30 (SYDD-30) Ölçeğinin”ulaştırılması gerektiği açıklanmıştır. Bir hafta sonra yeniden gelinerek dönüş sağlanan formların toplanacağı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Examination Of The Effects Of Tablet/Phone Usage On The 5-6 Year Old Childrens' Social Emotional Developments This study investigates the impact of tablet and/or phone use on social-emotional development in 5-6 years old children. In this study, the descriptive research model was used. The subjects of the research were determined by one of the purposeful sampling methods: was used the convenience sampling method. Three schools were taken as the basis for the research. However, six more schools were added to the study due to lack of data. Primarily, the principals of the selected schools were informed about the study's subject, scope and data collection process. After that, kindergarten teachers in primary schools and classroom teachers responsible for 5-6 years old children groups in kindergartens were informed in the same way and it was explained that voluntary consent form,“Survey Form”and“Social Competence and Behavior Evaluation Scale (SCBE-30)”should be sent to their parents. It was stated that the answered forms would be collected a week later.