Fetal gelişimin öğretiminde sanal gerçeklik uygulamasının geliştirilmesi ve kullanılması
Development and usage of virtual reality application in teaching fetal development
- Tez No: 689826
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADET YAZICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ebelik, Hemşirelik, Midwifery, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Bu araştırma,“Sanal Gerçeklik Teknolojisi ile Oluşturulan Fetal Gelişim Uygulaması (SGT-FEGU)”nun geliştirilmesi ve ebelik öğrencilerine verilen fetal gelişimin öğretiminde etkinliğini saptamak amacıyla gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: İzlemsel randomize kontrollü olan çalışma, Kasım 2019- Haziran 2021 tarihleri arasında, Karabük Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümünde gerçekleştirildi. Basit randomizasyon yöntemi ile (Deney =42, ve Kontrol =42) toplam 84 öğrenci örnekleme alındı. Araştırma üç aşamada gerçekleştirildi. İlk aşamada deney grubu için literatür doğrultusunda, fetal gelişimin 6. haftasında 40. haftaya kadar olan süreyi kapsayan SGT-FEGU oluşturuldu. Kontrol grubu için müfredat doğrultusunda fetal gelişim teori eğitimi hazırlandı. İkinci aşamada her iki gruba kişisel bilgi formu ve ön test uygulandı. Ön test sonrasında, deney grubuna oluşturulan SGT-FEGU, kontrol grubuna ise 2 saat süren teori eğitimi verildi. Verilerin toplanmasında, her iki gruba 12 sorundan oluşan soru formu ile ön-son test için araştırmadan bağımsız olarak, araştırma başlamadan önce araştırmacılar tarafından geliştirilen,“Fetal Gelişimi Değerlendirme Bilgi Ölçeği”kullanıldı. Deney grubuna ayrıca tek sorudan oluşan“Bilişsel Yük Ölçeği”ve“Bulunuşluk Hissi Ölçeği”uygulandı. Üçüncü aşama; ilk aşamadan 6 hafta sonra her iki gruba da son test uygulandı. Bulgular: Deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin yaş ortalaması sırasıyla, 22,38±0,88 ve 22,54±0,88 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was carried out to develop the“Fetal Development Application Created with Virtual Reality Technology (SGT-FEGU)”and to determine its effectiveness in teaching fetal development given to midwifery students. Materials and Methods: The follow-up randomized controlled study was carried out between November 2019 and June 2021 in the Department of Midwifery, Faculty of Health Sciences, Karabuk University. Eighty-four students were included in the sample using the simple randomization method (Experiment =42, and Control =42). The research was carried out in three stages. In the first stage, SGT-FEGU was created for the experimental group following the literature, covering the 6th week of fetal development to the 40th week. Fetal development theory training was prepared in line with the curriculum for the control group. In the second stage, a personal information form and a pre-test were applied to both groups. After the pre-test, the experimental group received SGT-FEGU, and the control group received 2 hours of theory training. In data collection, a questionnaire consisting of 12 questions was used for both groups. The researchers developed the“Fetal Development Evaluation Information Scale”before the research began, independently of the research, for the pre-post test. The“Cognitive Load Scale”and“Sense of Presence Scale”consisting of a single question were also administered to the experimental group. The third stage; Post-test, was applied to both groups six weeks after the first stage. Results: The mean age of the students in the experimental and control groups was 22.38±0.88 and 22.54±0.88, respectively.