Hemşirelerde yaşam kalitesi- Merhamet Yorgunluğu ve Merhamet Memnuniyeti'nin bir üniversite örneği'nde değerlendirilmesi
Quality of life in nurses - compassion fatigue and compassion satisfaction in an university example
- Tez No: 689847
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLÜFER DEMİRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Etik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Hemşirelik uğraş alanı insan olan ve hemşirelik bakımına temellenmiş bir meslektir. Mesleki açıdan hemşire öncelikle kendi değerleri ve varoluşu üzerinden yönelimlerde bulunur. Hemşireler kendi varlıklarının özgür bilinci ile etik standartların oluşmasına izin verirler. İnsanın varoluş sürecinde geçirdiği acı verici rahatsızlıklara karşı hemşirenin duyduğu ilgi sırasındaki bireysel becerisinin sürekli veya aşamalı olarak yaşanması sırasındaki etik faaliyetler, hemşirelerin profesyonel iş ve yaşam kalitesinin etkilenmesine zemin hazırlamıştır. Merhamet yorgunluğu, merhamet memnuniyeti ve tükenmişlik, merhametli bakım uygulayıcılarında bakımın maliyeti olarak ortaya çıkar. Bu araştırmada, bir üniversite hastanesinde çalışan hemşirelerde merhamet yorgunluğu, merhamet memnuniyeti, tükenmişlik ve ikincil travma stresinin anlaşılması, yaşam kalitesinin olumsuz etkilenmesine neden olan risklerin belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Based on nursing care, nursing is a profession that primarily deals with human. From a professional point of view, the nurse primarily focuses on her own values and existence. They allow the formation of ethical standards with a free consciousness of their own existence. Ethical activities during the continuous and gradual implementation of the individual skill of the nurse during the nurse's attention to the painful disorders that a person experiences, have laid the groundwork for the impact of the professional work and quality of life of nurses. Compassion fatigue, compassion satisfaction, and exhaustion occur as the cost of care in compassionate care practitioners. This study aims to understand compassion fatigue, compassion satisfaction, exhaustion and secondary trauma stress in nurses working at a University Hospital and to determine the risks that cause negative impact on quality of life.