The purposeful incorporation of product placement in video games with player needs
Video oyunlarına oyuncu ihtiyaçları doğrultusunda amaçlı ürün yerleştirme
- Tez No: 689852
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ALTUĞ IŞIĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Reklamcılık, Fine Arts, Advertising
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Teknoloji dünyasında oyunların artan popülerliğiyle birlikte, video oyunları ve sanal gerçeklik uygulamaları ürün tanıtımı için önemli araçlar haline geldi. Artan oyuncu sayısı ve gelişen yeni teknolojiler, oyun içi reklamların hem oyunculara hem de reklam verenlere karşılıklı faydalar sağlamasına olanak tanıdı. Video oyunları dünya çapında oynanmakta ve müşterilerin dikkatinin çekilmesi bakımından ürün tanıtımı için ideal platformlar olarak kabul edilmektedir. Bu çalışma, video oyunlarında ürün yerleştirmenin oyuncular üzerindeki etkisini ele alacak ve oyuncuların ürünler ve video oyunları hakkındaki önerilerini araştıracaktır. Bunun yanı sıra, reklam bilgilerinin ve ürün yerleştirmenin oyuncuların ihtiyaçlarına ve onları çevreleyen sosyal faktörlere göre video oyunlarında nasıl sunulabileceğini değerlendirecektir. Ayrıca, ürün yerleştirme uygulamalarının veya reklamların oyuncunun ihtiyaçlarını karşılayacak ve oyun zevkini koruyacak şekilde uyarlanma olasılığını da tartışmayı amaçlamaktadır. Bu araştırma temel olarak, oyuncuların oyun sırasındaki reklamlara karşı duygularını ve tepkilerini daha iyi anlamayı ve video oyunlarında ürün yerleştirmenin oyuncuların satın alma kararları üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
With the expanding popularity of games in technology world, video games and virtual reality have become important tools to advertise products. The increasing number of gamers and the developments of new technologies have enabled in-game ads to provide mutual benefits to both players and advertisers. Video games are played across the world, and they are considered as ideal platforms to advertise any product to gain the attention of the customers. This thesis will discuss the effect of product placement in video games on gamers and explore their suggestions about products and video games, evaluating how advertising information and product placement can be presented in video games according to the needs of players and the social factors surrounding them. Moreover, it also aims to explore the possibility of adapting product placements or ads to meet the needs of the player and his enjoyment. The major goal of this research is to better understand gamers' feelings and reactions to advertisements during games, as well as to investigate the impact of product placement in video games on gamers' purchasing decisions.