Mobil iletişim teknolojilerindeki gelişmelere bağlı olarak muhabirlik mesleğinde yaşanan dönüşüm
The transformation in the reporter profession due to developments in mobile communication technologies
- Tez No: 659951
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLCAN SEÇKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 393
Özet
Muhabirlik, içinde bulunduğu toplumsal sürecin ekonomik, sosyal ve politik dinamikleriyle diyalektik bağını sürdürürken mobil iletişim teknolojileri alanındaki gelişmelere uyum sürecinde de dönüşüme uğramaktadır. Gazetecilik alanında medya için esas içerik üreticisi olma misyonunu sürdüren muhabirlik alanındaki dönüşüm, bu alandaki karakteristik üretim tarzına odaklanmakla daha anlaşılır hale gelmektedir. Bu bağlamda, tez çalışmamız, muhabirlik alanlarında yaşanan dönüşümü, haber üretim süreçleri üzerinden betimlemeyi amaçlamaktadır. Mobil iletişim ortamlarında gelişmelere bağlı olarak muhabirlik alanlarında gerçekleşen yenilenme devinimi, amaçlı örnekleme yöntemi esas alınarak çalışma odağı seçilen Anadolu Ajansı (AA) ile TRT özelinde ele alınmakta ve bu kurumlarda görev yapan alan muhabirlerinin faaliyetleri araştırmaya rehberlik etmektedir. Bu çalışmanın bulguları, mobil iletişim teknolojilerinin ürünü olan WhatsApp gibi iletişim uygulamalarının sunduğu yeni iletişim ortamlarında, muhabir-haber merkezi ve muhabir-haber kaynağı ilişkileri ile haber organizasyonu ve üretim sürecinin yeniden düzenlendiğini, bu yeni düzenin sonucunda muhabirlerin haber için ihtiyaç duyulan bilgiye erişiminin, haber kaynaklarının yönetiminde gerçekleştiğini, iş ve özel hayatları arasındaki dengenin daha fazla bozulduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Reporting is altered in the process of adapting to the developments in mobile communication technologies, while maintaining its dialectical connection with the economic and political dynamics of the social process. The transformation of the reporter profession, which continues its mission of being the main content producer for the media in the field of journalism, becomes more understandable by focusing on the characteristic production style in this field. In this context, the thesis aims to describe the transformation that has emerged in the fields of reporter through news production processes. Depending on the developments in mobile communication environments, the transformation in the fields of correspondence is handled specifically for Anadolu Agency (AA) and Turkish Radio and Television Corporation (TRT), whose research focus is selected based on the purposeful sampling method, and the news production process of field reporters working in these institutions guide the research. The findings of this study reveal that the correspondent-news center and correspondent-news source relations, the news organization-production process are redesigned in the new communication environments provided by communication applications such as WhatsApp, which is the product of mobile communication technologies. As a result of this new order, it shows that the access of reporters to the information needed for the news is realized under the management of news sources and the balance between their work and private lives is further deteriorated.