Ebeveynlerin çocukluk çağı aşıları ile ilgili tutum ve inançları
Parents attitude and beliefs related to childhood vaccinations
  1. Tez No: 689866
  2. Yazar: SEFA AKKOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Araştırma, ''Bakım Verici Aşılama Tutumları Ölçeği' nin, BVATÖ'' (Caregiver Vaccination Attitudes Scale (CVAS)) Türkçe geçerlik ve güvenirliğini test etmek ve ebeveynlerin çocukluk çağı aşıları ile ilgili tutum ve inançlarını belirlemek amacı ile metodolojik ve tanımlayıcı olarak tasarlanmıştır. Araştırma evrenini, Temmuz 2020-Aralık 2020 tarihleri arasında Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Merkezinde bulunan tüm Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümlerine herhangi bir sebeple başvuran 12-35 aylık çocukların ebeveynleri oluşturmaktadır. Araştırma örneklemi ölçek geçerlik ve güvenirlik aşamasında 220, çalışma grubunda ise 130 ebeveyn kapsamaktadır. Veriler Tanıtıcı Bilgi Formu- Araştırma Soruları'' ile '' BVATÖ ''kullanılarak toplanmıştır. Veriler IBM SPSS Statistics 23 ve IBM SPSS AMOS 23 programına aktarılarak açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi, test-tekrar test yöntemi, tanımlayıcı istatistikler, Kolmogorov-Simirnov, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testi kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was designed methodologically and descriptively to test the Turkish validity and reliability of the Caregiver Vaccination Attitudes Scale (CVAS) and to determine the attitudes and beliefs of parents about childhood vaccinations. The research population consists of the parents of children aged 12-35 months who applied to all Departments of Child Health and Diseases in Düzce University Research and Application Center for any reason between July 2020 and December 2020. The research sample includes of 220 parents in the validity and reliability phase of the scale, and 130 parents in the study group. The data were collected using the“Introductory Information Form Research Questions”and the“Caregiver Vaccination Attitudes Scale”. Data were evaluated transferring to IBM SPSS Statistics 23 and IBM SPSS AMOS 23 program and using exploratory and confirmatory factor analysis, test-retest method, descriptive statistics, Kolmogorov-Smirnov, Mann Whitney U and Kruskal Wallis test.