Ebeveynlerin sağlık inancı, antibiyotik algısı ve aşı tutumu arasındaki ilişki
The relationship between parents' health beliefs, antibiotic perceptions and vaccine attitudes
  1. Tez No: 931968
  2. Yazar: VOLKAN UCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖNÜL GÖKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma, ebeveynlerin sağlık inancı, antibiyotik algısı ve aşı tutumları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma Kars Kafkas Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Polikliniği'nde 347 ebeveyn ile Ekim 2024-Ocak 2025 tarihleri arasında, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde yürütülmüştür. Araştırmaya katılmayı kabul eden ebeveynlerden Kişisel Bilgi Formu, Ebeveyn Sağlık İnanç Ölçeği (EBSİÖ), Anne ve Babaların Antibiyotik Algıları Ölçeği (ABANA), Çocukluk Çağı Aşıları Hakkında Ebeveyn Tutumları Ölçeği (PACV) kullanılarak veriler toplanmıştır. Katılımcıların %56,5'i kadın, 97,9'u evli, %40,5'i üniversite mezunu, %71,9'u orta gelire sahip, %72,1'i bir çocuğa sahiptir. Katılımcıların %64,5'i aşılar ile ilgili eğitim almış, %92,7'si çocuğuna çocukluk çağı aşılarını yaptırmıştır. Ebeveynler orta düzeyde sağlık inancı, ortanın altında antibiyotik algısı ve orta düzey aşı tutumuna sahip oldukları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the relationship between parents' health beliefs, antibiotic perceptions and vaccine attitudes. The research was conducted in the Children's Polyclinic of Kars Kafkas University Health Research and Practice Hospital with 347 parents between October 2024 and January 2025 in a descriptive and correlational manner. Data were collected from the parents who agreed to participate in the research using the Personal Information Form, Parental Health Belief Scale (PHBSI), Antibiotic Perception Scale of Mothers and Fathers (ABANA), and Parental Attitudes Scale on Childhood Vaccines (PACV). 56.5% of the participants are women, 97.9% are married, 40.5% are university graduates, 71.9% have middle income, and 72.1% have a child. 64.5% of the participants received training on vaccines, and 92.7% had their children vaccinated during childhood. Parents were found to have moderate health beliefs, below moderate antibiotic perception and moderate vaccine attitude.