Ege Denizi, Edremit Körfezi barbunya balığı (Mullus barbatus linnaeus, 1758)'nın biyolojisi üzerine araştırmalar
Investigations on the biology of the red mullet (Mullus barbatus Linnaeus, 1758) in Edremit bay, Aegean Sea
- Tez No: 68988
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE TORCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
u & s--» f * /sy*:x * f.-..£ ı V, -ft) V,*? i öz s*" EGE DENİZİ, EDREMİT KÖRFEZİ BARBUNYA BALIĞI {Mullus barbatus Linnaeus., 1758 )' NIN BİYOLOJİSİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR Özlem ÇELİK Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Biyoloji Anabilim Dalı (Y.L. Tezi /Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Hatice TORCU) Balıkesir, 1998 Ekim 1996- Eylül 1997 tarihleri arasında Edremit Körfezi' nden aylık olarak yapılan trol çekimleri ile yakalanan 474 adet barbunya balığı (Mullus barbatus L.,1758) üzerinde yapılan bu çalışmada, körfezin ekonomik balıklarından biri olan bu türün biyolojik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, örneklerden elde edilen veriler kullanılarak, barbunya balığı populasyonunun Edremit Körfezi' ndeki boy-ağırlık dağılımı, boy - ağırlık, yaş-boy, yaş-ağırlık ilişkileri ile kondisyon faktörü, yaş-eşey kompozisyonu gonadosomatik indeks ve beslenme rejimi gibi bazı özellikleri incelenmiştir, örneklerin çatal boy dağılımı 0,5 cm' lik boy sınıflarına alınarak incelenmiş, yaş tayini otolitlerle yapılmıştır. Bireylerin I - IV yaş arasında dağılım gösterdiği ve bölgedeki populasyonun büyük bölümünü dişilerin oluşturduğu gözlenmiştir. Lt = 26,08 (i-e0'127^5354)) ve W = 274.28 (1_e^27
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Özlem ÇELİK Balıkesir University, Institute of Science, Department of Biology (M. Sc. Thesis / Supervisor: Assist. Prof. Dr. Hatice TORCU) Balıkesir - Turkey, 1998 The aim of this work is the determination of biological features of the red mullet {Mullus barbatus L, 1758), which is the important commercially species of the bay. For this,474 red mullets were caught with trawl surveys from Edremit Bay montly during October 1996 and September 1997. In this investigations, using the data obtained from the specimens, the distrubitions of the lenght and weight, the relationships of the lenght - weight, the age - lenght and the age - weight, the condition factor, the age - sex composition, gonadosomatic index and diet regimes of the red mullet in Edremit Bay were examined. The fork lenght distribution of the species was studied in groups of 0.5 cm' s and age determination was made from otoliths. In this population, it was determined that individuals were between I to IV age groups and females were represented with the most in this area. It showed growth pattern with the equations of Lt= 26.08 (i-e0-*3-5354)) and Wt= 274.28 (^e^27^3-5354))2-9811 ; W =0.0157* L29811. Conditions factors were estimated for females and males separately and it was found to be fairly close to each other. According to findings; Crustacea, Mollusca, Polychaeta and Echinodermata are taken as food while Crustacea is preferred. KEY WORDS : Edremit Bay / Mullus barbatus I red mullet / lenght- weight relationship / condition factor / gonadosomatic index 111