Büro yapılarında rasyonelleşmiş yapım sistemlerinin irdelenmesi
Studying rationalised construction systems in office buildings
  1. Tez No: 68987
  2. Yazar: ALİ AVNİ ASIMGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN REMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
oz BÜRO YAPILARINDA RASYONELLEŞMİŞ YAPIM SİSTEMLERİNİN İRDELENMESİ A. Avni ASIMGİL Balıkesir Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Mimarlık Ana Bilim Dalı Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışmanı : Doç. Dr. Orhan REMAN Balıkesir, 1998 Günümüzün büro binaları, bir anlamda endüstri devriminin teknolojik alanda getirdiği yeniliklerle ortaya çıkmıştır. Ekonomik etkenler ve gelişen teknolojinin gereği büro binalarının yapımında rasyonelleşmiş yapım sistemleri kullanılmaktadır. Endüstrileşmiş yapım sistemleri, nitelikli tasarımı, süreç açısından hızlı ve çevresel kalitesi ile başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Kalite ve verimliliğin geliştirilmesi, kaynakların rasyonel kullanımını da beraberinde getirmektedir. Ayrıca, sistemin konvansiyonel sistemlerle birlikte kullanılabilme olanağı da bulunmaktadır. Çalışmanın giriş bölümünde; büro binaları olgusu ile rasyonelleşmiş yapım sistemleri anlatılmıştır. 2. Bölümde; büro binalarının süreç içinde tarihsel, strüktürel ve mekansal gelişimi incelenmiştir. 3. Bölümde; büro binalarında alan standartları, çalışma alanı veya mekanlarının düzenlenmesi ele alınmıştır. 4. Bölümde; yapım sistemleri açıklanmış, binanın endüstrileşmesinde genel sınıflandırmalar belirtilmiştir. 5. Bölümde; büro binalarını modüler ızgaraya uyarlama çalışmaları yapılmıştır. Açık- kapalı plan ve sirkülasyon şemasına göre yer alan çalışma alanları için planlama modülleri önerilmektedir. Bölünebilen kapalı çalışma alanları için 24M/24M planlama modülü, grup ve açık planlı düzenlenebilen çalışma alanları için 24M/30M planlama modülü önerilmiştir. Taşıyıcı bileşenler ile tamamlayıcı bileşenlerin, birlikte uygulanabilmesi için modüler ızgara 6M olarak saptanmıştır. Kolonlar 6M 'in katlarını içeren akslar üzerinde yer almaktadır. Çalışmanın temel amacı; büro plan düzenlerinde planlama modüllerinin ve modüler ızgaranın belirlenmesidir. Büro binalarının, ülkemiz şartlarında kuralların ve standartların yer aldığı rasyonelleşmiş yapım sistemleriyle uygulanabilirliğinin ortaya konmasıdır. ANAHTAR SÖZCÜKLER : Büro binaları / rasyonelleşmiş yapım / planlama modülü / modüler ızgara.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STUDYING OF RATIONALISED CONSTRUCTION SYSTEMS IN OFFICE BUILDINGS A.Avnİ ASIMGİL Balıkesir University, Institute of Science, Department of Architecture (M.Sc. Thesis / Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Orhan REMAN) Bahkesir-Turkey, 1998 Today's office buildings came out as a result of technological advances after the industrial revolution. Rationalised construction systems are being used in the construction of office building as a result of economic factors and developing technology. Industrialised construction systems can be successfully applied because of their qualitative design and environmental quality and from the perspective of process period. Improving the quality and effectiveness will be bring the rational usage of resources. In addition, there is a possibility to use it with conventional systems. In the introduction chapter of the study, the concept of office buildings and rationalised construction systems have been explained. In the second chapter, historical, structural and spatial development of office buildings are studied. In chapter 3, It is dealt with space standards, working spaces or space arrangements in office buildings. In chapter 4, construction systems examined, and industrial type construction systems are classified. In chapter 5, modular grid adaptation works for office buildings have been realised. Planning modules for working spaces are proposed according to the open-cell plan and circulation scheme. 24M/24M planning module for partitioned cell working spaces, and 24M/30M planning module for group and open planned working spaces are proposed. In order to apply both structural and other functional components at the same time, modular grid is determined as 6M. The columns are on the axis that goes on folds of 6M. The objective of the work is to determine the modular grids in office plan arrangements. Applicability of rationalised construction systems to these buildings under the pressure of standards, regulations and the conditions of Turkey are also put forward. KEYWORDS : Office buildings, rationalised construction,.planning module, modular grid. m