Okul öncesi öğretmenlerinin eğitim sürecinde çocuklarla fiziksel temas üzerine görüşlerinin incelenmesi
Investigation of preschool teachers' views regarding physical contact with children in the education process
- Tez No: 689891
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN ALABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Okul öncesi öğretmenlerinin eğitim sürecinde çocuklarla kurdukları fiziksel temas üzerine görüşlerinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan fenomenolojik desen kullanılmıştır. Çalışma grubu, amaçlı örnekleme yöntemlerinden biri olan kartopu örnekleme yöntemi ile oluşturulmuştur. Verileri toplamada görüşme tekniği kullanılmıştır. Çalışmada 26 okul öncesi öğretmeni ile yarı-yapılandırılmış görüşme formu doğrultusunda dijital platformda görüşmeler yapılmıştır. Bulgular: Okul öncesi öğretmenlerinin fiziksel temasın çocuklar üzerinde okula uyum, duygusal destek, güvenli bağlanma, güvenlik ihtiyacı, mahremiyet ve beden bilinci, kendini ifade etme becerisi, olumlu davranış kazanma, motivasyon, akademik destek, sağlıklı iletişim alanlarında pozitif etkisi olduğunu gözlemledikleri tespit edilmiştir. Öğretmenlerin çocuklarla fiziksel temas kurma konusunda, çocukların kişilik özellikleri ve tutumları, ebeveynlerin tutumları, toplumsal cinsiyet rolleri, toplumsal baskı, son yıllarda artan ihmal, istismar ve şiddet haberleri ve öğretmenlerin kendi kişilik özellikleri ile fiziksel temasa bakış açıları konularından kaynaklı kısıtlamalarda bulundukları görülmüştür. Öğretmenlerinin daha çok motivasyon amaçlı omuza-başa dokunma, etkinlik esnasında ve duygusal destek amaçlı el ele tutuşma, sırtını sıvazlama, çocuğun yaralanması, ağlaması ya da kendi ihtiyacını belirtmesi durumunda sarılma davranışlarını gösterdikleri bulunmuştur. Öpme davranışına karşı ise öğretmenlerin daha temkinli olduğu, öpme yerine öğretmen-çocuk arasında özel bir işaret belirleme gibi alternatif yöntemler geliştirdikleri görülmektedir. Ayrıca okul öncesi öğretmenlerinin fiziksel temas konusunda öğrenci, öğretmen ve ebeveyn eğitimlerine ihtiyaç duydukları tespit edilmiştir. Sonuç: Fiziksel temasın okul öncesi dönemdeki çocukların akademik, bilişsel, duygusal, psikolojik gelişimlerine olumlu katkı sağladığı, fiziksel temas kullanılırken temasın sınırlarının belirlenmesi gerektiği, sağlıklı fiziksel temas ile ihmal, istismar ve şiddet içeren temas davranışlarının ayrımının yapılabilmesi için eğitimlerin düzenlenmesi, medya aracılığı ile fiziksel temasın uygun türlerinin ve olumlu etkilerinin topluma açıklayıcı içerikler üretilmesi sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to review preschool teachers' views of physical contact behaviors with children during educational period. Materials and Methods: Phenomenological pattern was used as one of the qualitative research methods. Research group was created with snowball sampling as one of the oriented sampling methods. Data gathering was done with interview technique. 26 preschool teachers were interviewed with half-configured interview forms by online meetings. Results: It was found that physical contact has positive effect on children's adaptation to school, emotional support, safe connection, need for safety, privacy and body conciousness, self-expression skills, acquiring positive behaviors, motivation, academical support, healthy communication according to observations of preschool teachers. Teachers showed self restrictions about physical contact depending on children's personality and attitudes, parents' attitudes, community gender roles, social pressure, recently incresing neglect, exploitation, violance news and teachers' own personality. It was found that teacher mostly used motivational head and shoulder patting, holding hands and back patting during activity and emotional support, hugging when child is injured, crying or demands. Teachers are more cautious when it is about kissing and they tend to create alternative methods instead of it. Also it was found that preschool teachers need student, teacher and parent trainings about physical contact. Conclusion: It was found that physical contact contributes to children's academical, cognitive, physcological, emotional development, boundries must be set for physical contact, trainings should be arranged for discriminating healty physical contact from contact that contain neglect, exploitation and violence, necessity of producing and spreading contents that explains appropriate types and positive effects of physical contact through media.