Kamu görevlilerinin görev suçları sebebiyle yargılanması
Trial of public officials for duty crimes
- Tez No: 689903
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu tezde kamu görevlilerinin işledikleri iddia edilen suçlar sebebiyle yargılanmalarına ilişkin sistemler ve bu sistemlerin özellikleri incelenmiştir. İlk bölümde kamu görevlisi ve memur kavramları, özel yargılama sistemleri, karşılaştırmalı hukukta ve Türk hukuk tarihinde kamu görevlilerinin yargılanmaları konuları incelenmiştir. İkinci bölümde ülkemizde halen yürürlükte bulunan 4483 sayılı Kanun'un amacı, kişi ve konu yönünden kapsamı, kanunun kabul edilmesine sebep olan etmenler, yürürlükten kaldırılan 1913 tarihli Memurin Muhakematı Hakkında Kanunu Muvakkat ile kıyası, özel yargılama sistemlerine doktrinin ve yüksek yargının bakışları incelenmiştir. Üçüncü bölünde ise 4483 sayılı Kanun'un getirdiği sistemin tüm özellikleri, öninceleme, izin ve itiraz süreçleri ile hazırlık soruşturması ve yargılama aşaması öğretideki görüşler ve yüksek yargı kararları ışığında ele alınmıştır. Kamu görevlilerin özel sistemlerle yargılanmasının adalete ulaşmanın ve demokratikleşmenin önünde engel oluşturduğu kanısına varılarak, 4483 sayılı Kanun'un yerine yenisi getirilmeksizin yürürlükten kaldırması kanaatine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the systems regarding the prosecution of public officials for the crimes they are alleged to have committed have been examined. In addition, the properties of these systems were examined. In the first part of the article, the terms of public servant and civil servant, special trial procedures, trial of public servants in comparative law and Turkish legal history are examined.In the second part, the purpose of the Law No. 4483 in our country, its scope in terms of person and subject, the factors that caused the adoption of the law, its comparison with the Provisional Law of 1913, which was abolished, and the views of the doctrine and the high judiciary on the special justice systems were examined. In the third chapter, which is the last part of the study, all the features of the system brought by the Law No. 4483, preliminary examination, permission and objection processes, and the preparatory investigation and trial phase are discussed in the light of the views in the doctrine and high judicial decisions. It has been concluded that the trial of public officials through special systems constitutes an obstacle to reaching justice and democratization, and it has been concluded that Law No. 4483 should be repealed without replacing it.