Klasik müzik ve pop müzik şarkıcılarında ses kullanım alışkanlıklarının değerlendirilmesi
Evulation of voice usage habits in classical music and popmusic singers
  1. Tez No: 689918
  2. Yazar: PINAR KIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KONROT KONROT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma şarkıcılarda ses davranışı ve ses kullanım alışkanlıklarının değerlendirilmesi üzerine hazırlanmıştır. Araştırma amacı klasik batı müziği icra eden ve pop müzik icra eden şarkıcılar arasında ses davranışı ve ses kullanım alışkanlıklarını incelemektir. Bu amaçla araştırmada Garcia ve ark. (2017) geliştirdikleri şarkıcılarda ses kullanım alışkanlıklarını değerlendirme anketi kullanılmıştır. Araştırma öncesi yazarlardan gerekli izin alınarak anketin Türkçeye çevirisi yapılmıştır. Katılımcılara online anket yoluyla ulaşılmıştır. Çalışmaya klasik batı müziği icra eden 54 kişi ve pop müzik icra eden 64 kişi olmak üzere 118 kişi katılmıştır. Araştırmanın nitel bulguları tanımlayıcı istatiksel analiz ile ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was prepared on the evaluation of voice behavior and voice usage habits in singers. The aim of the research is to examine voice behavior and voice usage habits among singers who perform classical western music and pop music. For this purpose, Garcia et al. (2017) used a questionnaire to evaluate vocal use habits in singers they developed. Before the research, the necessary permission was obtained from the authors and the questionnaire was translated into Turkish. Participants were reached through an online survey. 118 participants, 54 people performing classical western music and 64 people performing pop music, participated in the study. The qualitative findings of the study were handled with descriptive statistical analysis.