Balıkesir yöresinde yenen yabani meyveler
The Edible wild fruit in Balıkesir
  1. Tez No: 68993
  2. Yazar: ALİ DURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLENDAM TÜMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZ BALIKESİR YÖRESİNDE YENEN YABANI MEYVELER Ali DURAN Balıkesir Üniversitesi Fen bilimleri Enstitüsü Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi/ Tez Danışmam: Prof. Dr. Gülendam TÜMEN) Balıkesir, 1998 Bu çalışma, 1996-1998 yıllan arasında Balıkesir yöresinde doğal yayılış gösteren ve meyvelerinden yararlanılabilen bitki türlerinin yayılış ve teşhislerini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Toplanan örneklerin taksonomik özellikleri tanımlanarak, yöresel isimleri ve kullanım alanları belirlenmiştir. Toplama işlemi bitkilerin çiçekli ve meyveli dönemlerinde yapılmış olup, tür tayinlerinde gerekli olan çiçek, yaprak, meyve gibi kısımların toplanmasına özen gösterilmiştir. Ayrıca toplama sırasında tayin için gerekli olan notlar alınmıştır. Toplanan örneklerin tanımlanmasında başlıca Flora Of Turkey P. H. Davis (1965-1982) ciltlerinden yararlanılmıştır. Çalışma dönemimiz boyunca araştırma alanımızda 37'sı tür, 15'i alttür olmak üzere toplam 52 taksa tespit edilmiş olup, bunlardan 19'u için Balıkesir ili yeni kare olarak tespit edilmiştir. Çalışmalarımız sırasında belirlenen bütün türlerin morfolojik özellikleri üzerinde durularak tanımlanmış ve floraya ait mevcut bilgilere katkıda bulunulmaya çalışılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Balıkesir / Yabani meyve / Odunlu bitki
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EDIBLE WILD FRUIT IN BALIKESİR Ali DURAN Balıkesir 1998 Balıkesir University, Institute of Science, Biology Education (Master Thesis/Supervisor: Prof.Dr. Gülendam TÜMEN) This study has been carried out in Balıkesir region between 1996-1998 years. The aim of the study is to identify plant taxa with adible fruits which grow naturaly, and also spread out in Balıkesir. The taksonomical characteristics of the collected samples have been described and also their local names and usage have been determined. The collection of plants was made during their flowering and fruting periods and the parts like flower, leave and fruit which are important in taxonomical identification were particulary collected. The related notes also were writen during the collection. Mainly“Flora of Turkey”that vas written by P.H. Davis (1965-1988) was used for the identification of the plants. During or study 37 species, 15 subspecies, as total 52 taxa have been determined and 19 of them are new records for bahkesir region. All taxa in this study were identified on the basis of morphological characteristics. Thus, it was aimed to contribute to the literature of plant flora of Turkey. * \