DP ve STRENX çeliklerinin elektrik direnç nokta kaynağında mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the mechanical properties DP and STRENX steels in electric resistance point welding
  1. Tez No: 689945
  2. Yazar: FATİH ENES ALEMDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ AKKAŞ, DOÇ. DR. EROL İLERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
DP ve STRENX çelikleri otomotiv sanayisinde sıkça kullanılmakta olan yeni nesil çeliklerdendir. Yapılan bu çalışmanın amacı, otomotiv sektöründe kullanılmakta olan yeni nesil çelikler olarak adlandırılan bu çeliklerin, elektrik direnç nokta kaynağı ile birleştirilmesiyle elde edilen en ideal mekanik özellikleri veren kaynak parametrelerinin belirlenmesidir. Elektrik direnç nokta kaynaklı bağlantıları oluşturmak için 120 kVA gücünde akım sağlayabilen ve pnömatik sisteme sahip elektrik akım kontrollü olan kaynak makinesi kullanılarak birleştirmeler yapılmıştır. Kaynak süresi 10, 15, 20, 25 ve 30 periyot (1 periyot = 0,02 sn) olacak şekilde belirlenmiştir. Kaynak akım şiddetleri ise 6700 A' den 16800 A' kadar yaklaşık 1000' er A arttırılarak gerçekleştirilmiştir. Yapılan deneysel çalışma esnasında elektrot baskı kuvveti 4 kN olacak şekilde sabit tutulmuştur. Kaynaklı birleştirme ile üretilen deney numuneleri, mekanik özellikleri belirlenmesi için çekme-sıyırma deneyi ve çekme–makaslama deneylerine tabi tutulmuştur. Yapılan bu çalışmanın sonucunda kaynak süresi, kaynak akım şiddeti ve oluşan kaynak çekirdeği geometrisinin çekme-makaslama ile çekme–sıyırma kuvvetlerine etkisi belirlenmiş olup en iyi değerleri belirleyen kaynak süresi ile kaynak akım şiddetine bağlı olarak kaynak değerlerine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
DP and STRENX steels are among the new generation steels that are frequently used in the automotive industry. The aim of this study is to determine the welding parameters that provide optimum mechanical properties obtained by combining these steels, which are called new generation steels used in the automotive industry, with electrical resistance spot welding. In order to produce electrical resistance point welded joints, joints were made using a welding machine that can provide 120 kVA current and has an electric current controlled pneumatic system. Welding time is determined as 10, 15, 20, 25 and 30 peiodes (1 period = 0.02 sec). Welding current intensity was increased from 6700 A to 16800 A by approximately 1000 A. During the experimental study, the electrode pressure force was kept constant at 4 kN. The test samples produced by welded joints were subjected to tensile-peel and tensile-shear tests to determine their spatial properties. At the end of the study, the effects of welding current intensity, welding time and welding core geometry on tensile-shear and pull-stripping forces were determined, and the welding values were obtained depending on the welding current intensity and welding time determining the best values.