Frigya termal turizm gelişim bölgesi termal sağlık turizmi sektörünün rekabetçilik analizi
Competitiveness analysis of thermal health tourism sector in Phrygia thermal tourism development region
  1. Tez No: 689969
  2. Yazar: SERHAN BALKANAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUAT YALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
En basit hali ile“aynı amacı güden kimseler arasındaki çekişme, yarışma, yarış”olarak tanımlanan rekabet günümüzde her alanda yoğun bir şekilde kendini hissettirmektedir. Bunun turizm alanında da yaşanması kaçınılmazdır. Sağlık turizmi ve onun alt dallarından biri termal turizmde hem ulusal hem de uluslararası bir rekabet ortamı mevcuttur. Burada rekabet gücü yüksek olan destinasyonlar öne çıkmaktadır. İnsanın değiştiremediği doğal kaynak, iklim gibi unsurların dışında pek çok faktör rekabetçiliği etkilemektedir. Bu faktörleri doğru kurgulayıp, doğru uygulayan destinasyonlar yüksek rekabet gücü elde etmektedirler. Bu araştırmada Frigya Termal Turizm Bölgesi olarak tanımlanan Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak, Eskişehir ve Ankara illerinin Porter'ın elmas modeli temel alınarak rekabet güçlerini etkileyen faktörlerle ilgili durum analizinin yapılması amaçlanmaktadır. Alt amaç olarak da faktörler düzeyinde demografik özelliklere göre anlamlı bir farklılık olup olmadığını saptanması belirlenmiştir. Bu amaçlarla bölgede sayısı tahmini olarak 1.500 civarında olan termal tesislerle ilgili orta ve üst düzey yönetici çalışmanın evrenini oluşturmaktadır. Hazırlanan ölçek elektronik ortamda 420 kişi tarafından doldurulmuştur. Bu veriler istatistik programları analize tabii tutulmuştur. Ölçek beş boyuttan oluşmaktadır. Bunlar, faktör koşulları, talep koşulları, firma yapısı ve stratejisi, ilgili ve destekleyici endüstriler faktörleri ile devletin desteği ve rolü unsurudur. Elde edilen sonuçlarda genel olarak tüm boyutlarda orta düzeyde bir memnuniyet saptanmıştır. Ancak katılımcılar tarafından olumluya doğru bir gidişin olduğu düşünülmektedir. Demografik özelliklere göre pek çok başlıkta anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Eğitim durumuna göre bazı gruplar arasında farklı görüşler olduğu görülmektedir. İkamet edilen ile göre ise tüm faktörlerde farklı görüşler olduğu görülmektedir. Bölge illeri rekabet gücü yönünden şu şekilde sıralanmıştır; Afyonkarahisar, Ankara, Kütahya, Uşak ve Eskişehir. Genel olarak bakarsak Afyonkarahisar, Ankara ve Kütahya illerindeki katılımcılar tüm faktörlerde iyiye doğru bir gidiş hissederken, Uşak'taki katılımcılar çoğu boyutta kararsız kalmışlardır. Eskişehir ilindeki katılımcıların algılarının ise pek iyi olduğu söylenemez. Maddeler düzeyinde algıların ortalamalarına bakıldığında yerel ilginin en olumlu bakılan maddeleri kapsadığı görülebilir. Diğer sektörlerin konaklama sektörüne yeterince desteğinin olmadığı algı da katılımcılar tarafından belirtilmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda firmaların güçlenmesi ve kurumsallaşması, devletin desteğinin artarak devam etmesi, insan kaynaklarının doğru planlanması ve yönetilmesi, ilgili sektörlerde uyumun arttırılması öneriler arasında sayılabilir.
Özet (Çeviri)
In its simplest form, the competition, which is defined as“the contention, competition, race between people who have the same goal”, makes itself felt intensely in every field today. This is inevitable in the field of tourism. There is a competitive environment both nationally and internationally in health tourism and one of its sub-branches, thermal tourism. Here, destinations with high competitive power come to the fore. Apart from factors such as natural resources and climate that people cannot change, many factors affect competitiveness. Destinations that construct and implement these factors correctly achieve high competitiveness. In this research, it is aimed to analyze the factors affecting the competitiveness of Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak, Eskişehir and Ankara provinces, which are defined as Phrygia Thermal Tourism Region, based on Porter's diamond model. As a sub-goal, it was determined to determine whether there is a significant difference in the level of factors according to demographic characteristics. For these purposes, middle and senior managers about the thermal facilities, whose number is estimated around 1,500 in the region, constitute the universe of the study. The prepared scale was filled in electronically by 420 people. These data were analyzed by statistical programs. The scale consists of five dimensions. These are factor conditions, demand conditions, firm structure and strategy, related and supporting industries, and government support and role. In the results obtained, a moderate level of satisfaction was determined in all dimensions in general. However, it is thought that there is a positive trend by the participants. There was no significant difference in many titles according to demographic characteristics. It is seen that there are different opinions among some groups according to education level. According to the resident, it is seen that there are different opinions on all factors. The provinces of the region are listed as follows in terms of competitiveness; Afyonkarahisar, Ankara, Kütahya, Uşak and Eskişehir. In general, while the participants in Afyonkarahisar, Ankara and Kütahya provinces felt a positive trend in all factors, the participants in Uşak were undecided on most aspects. It cannot be said that the perceptions of the participants in Eskişehir are very good. Looking at the averages of perceptions at the item level, it can be seen that local interest covers the items that are viewed most positively. The perception that other sectors do not support the accommodation sector enough was also stated by the participants. In line with these results, the strengthening and institutionalization of companies, the increasing support of the state, the correct planning and management of human resources, and increasing compliance in the relevant sectors can be counted among the suggestions.