Genotiplerin çevreye uyum yeteneklerini belirlemede kullanılan bazı stabilite parametreleri üzerinde araştırmalar
- Tez No: 10355
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN BİRKAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
- 38 - VI. QZET Stabilite parametrelerini karşılaştırmak amacıyla ele alınan bu çalışmada, Frigga, Reay, Ari, isala, Cosima, R-66, R-133, R-U3, R-162, NT-77, NT-73 ve L-5QS gibi 12 patates genatipinin 1979 ve 1980 yıllarında Bornova, Bozdan ve Menemen' de yürütülen verim denemelerinde elde edilen parsel verimleri kullanılmıştır. İki yılda üç ayrı yerde kurulan denemelerde ölçülen parsel verimi yer ve yıllar üzerine birleştirerek, varyans analizi ; genotip x çevre şeklinde oluşturulan iki yanlı tabladan, regresyon katsayısı, korelasyon katsayısı, standart hata, t-tasti ve verim sıralama ortalamaları gibi dokuz stabilite kriteri hesaplanmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlar aşağıdaki şekilde özetlenmiştir. 1- İncelenen patates çeşitlerinde genotip x yer, genatip x yıl ve genotip x yer x yıl interaksiyanu istatistik anlamda önemli bulunmuştur. 2- Patates çeşitlerinin denenen çevre koşullarına stabilitelerini belirleyen ana unsur her bir genotipin çevre lerle yarattıkları ExÇ interaksiyon etkileri olmuştur. 3- Çalışmada kullanılan dokuz stabilite yöntemine göre: İsala ve Ari denenen tüm çevrelere iyi bir uyum göstermiştir. k- Stabilite parametreleri üzerinde durulacak olursa Finlay ve Wilkinson (1963) ile Perkins ve 3inks (1968) vb Baker (1969) yöntemleri arasında regresyon katsayıları yönünden matematiksel bir ilişki bulunduğu görülmüştür. Bu ilişki b.=l+B. şeklindedir, ı ı v 5- Finlay ve Wilkinson (1953)' a göre regresyon katsayısı tahmininin Perkins ve Jinks (1968) ve Baker (1959) 'a göre daha kolay olduğu, dikkate alınırsa özellikle çok sayıda genotip denendiğinde Finlay ve Wilkinson (1963) 'un regresyon katsayısına regresyondan olan sapmaların varyansı da bir-39- kriter alarak eklenerek daha uygun bir stabilite yöntemi olarak önerilebilir. S- Shukla (1972), Wricks (1962) ve Hanson (197D)'un stabilite kriterleri, birbirine benzemekte olup bu stabilite kriterlerine göre“Ari”bütün çevrelerde en stabil alan genotiptir.
Özet (Çeviri)
- 4-0 - SUMMARY In this study, the plDt yields of 12 potato genotypes such as, Frigga, Resy, Ari, IsDİa, Cosima, R-68, R-133, R-U3, R-162, NT-77, NT-78 ve L-5D6 obtained in a yield trial conducted at Bornova, Bozdağ and Menemen in 1979 and 19SQ mere used in order to compare the stability parameters. The single yield trials combined over years and locations in order to estimate the genotype x environment interactions. The stability parameters such as regression coeffici ent the deviations from the regression and others mere estimated from the 2-uiay table constructed by genotypes and environments. The results of obtained and the conclusions drawn could be summarized as fallowings: 1- Genotype x location, genotype x year and genotype x location x year intractions were found to be significant for the genotypes tested. 2- The basic element determining the stabilities the potato genotypes were the individual BxE intractions effects of the genotypes over the environments. 3- Based on the 9 stability methods used in the study Isola and Ari were appeared to have good adaptation to the environments. k- Based tested on the evaliation of the stability paremetrs there could be a mathematical relationship between the Finlay and Wilkinson (1963), the Perkins and Jinks (I960) and the Baker (1969) in terms of regression coeffici ents as the fallowing: bi - l + BiM - 5- Since the Finlay and Wilkinson ' s (1963) regression coefficient is easier to estimate than these of the Perkins and Jinks (1968) and the Baker (1969), This type of regression coefficients could be proposed as a better stability parame ters as compared to the others. The precision for the Finlay and Ldilkinson (1963) as a stability criterium could be increased by considering the deviations mean squares simultaneously. 6- The stability parameters proposed of Shukla's (1972), tUricke's (1962) and Hanson's (1970) were similar and based on these 3 stability parameters“Ari”was the most stabil genotype over all the environments tested.