Acil servisten yoğun bakım ünitelerine yatışı yapılan travma dışı hipotansif hastalarda başvuru anındaki şok indeksinin ve laktat düzeyinin 28 günlük mortaliteyi öngörmedeki değeri
The value of non-trauma hypotensive patientsadmitted to intensive care units in emergencydepartment of the shock index and lactate level at the time of application in predicing 28- day mortality
- Tez No: 689976
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENOL ARDIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
AMAÇ: Acil servise başvuran ve yoğun bakım ünitelerine (YBÜ) yatışı yapılan hastaların; başvuru anındaki şok indeksi ve ölçülen laktat düzeylerinin, 28 günlük mortalitesini öngörmede etkisinin olup olmadığını araştırmaktır. MATERYAL VE METOT: Prospektif ve tek merkezli olarak yapılan bu çalışmaya; S.B.Ü. Trabzon Kanuni Eğitim Araştırma Hastanesi acil servisine, Mart 2020 ile Ocak 2021 tarihleri arasında başvuran, sistolik tansiyonu 90 mmHg altında olan 157 olgu alındı. Çalışmaya dahil edilen olgulara ait tedavi şekli ve 28 günlük mortalite durumu sorgulandı. BULGULAR: Çalışmamızdaki olguların 82'si (%52,2) erkek, yaş ortancası 70 (min=19; maks=108) olup; %77,7'sinde (n=122) en az bir kronik hastalık vardı. Hastalarımızın, %34,4'ü (n=54) 28 gün içinde mortalite ile sonuçlandı. Hastaların %48,4'ü (n=76) YBÜ'ye yatırıldı. Acil servise başvuran tüm hastaların analizinde; şok indeksi (Şİ), modifiye şok indeksi (MŞİ) ve laktat düzeyi yüksek olan grupta; 28 günlük mortalite MV uygulanma ve vazoaktif ilaç kullanma oranları anlamlı düzeyde yüksek saptandı (p0,05). YBÜ hastalarında Şİ, MŞİ ve laktat düzeyi ile MV uygulanma ve vazoaktif ilaç kullanma arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı (p>0,05). Şİ ve laktat düzeylerine göre gruplandırma yapıldığında; her iki parametrenin arttığı 1.grupta, her iki parametreden birinin arttığı 2. gruba ve her iki parametrenin de normal olduğu 3.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Patients admitted to the emergency department and admitted to intensive care units (ICU); To investigate whether shock index and measured lactate levels at presentation have an effect on predicting 28-day mortality. MATERIALS AND METHODS: This prospective and single center study; 157 cases with systolic blood pressure below 90 mmHg who admitted to S.B.Ü. Trabzon Kanuni Training and Research Hospital emergency service between March 2020 and January 2021 were included. The treatment method and 28-day mortality status of the cases included in the study were questioned. RESULTS: 82 of the cases in our study (52.2%) were male, the median age was 70 (min = 19; max = 108); 77.7% (n = 122) had at least one chronic disease. 34.4% (n = 54) of our patients resulted in mortality within 28 days. 48.4% (n = 76) of the patients were admitted to the ICU. In the analysis of all patients admitted to the emergency service; in the group with shock index (SI), modified shock index (MSI) and high lactate level; 28-day mortality, MV application and vasoactive drug use rates were found to be significantly higher (p 0.05). In ICU patients, there was no significant correlation between SI, MSI and lactate level and MV administration and vasoactive drug use (p> 0.05).