Okul öncesi öğretmenlerinin yaratıcı düşünme eğilimi ve beyin temelli öğrenme tutumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between preschool teachers' creative thinking tendency and brain-based learning attitudes
- Tez No: 689975
- Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN TARLACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma etkili bir öğretim modeli olarak düşünülen beyin temelli öğrenme yaklaşımına ilişkin olarak, okul öncesi öğretmenlerinin yaratıcı düşünme eğilimleri ve beyin temelli öğrenme tutumları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Verilere ulaşmak için katılımcılara, Beyin Temelli Öğrenme Tutum Ölçeği (BTÖT) ve Marmara Yaratıcı Düşünme Eğilimleri ölçeği (MYDEÖ) uygulanmıştır. Çalışma öncesinde Bilgilendirilmiş Onam formu, Kişisel Bilgi Formu verilmiştir. Çalışma bireysel izin alınarak gönüllülük esasına dayalı olarak yapılmıştır. Çalışmaya 21 yaş üstü kadın (n=190) ve erkek (n=128) toplam 318 okul öncesi öğretmeni dâhil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between preschool teachers' creative thinking dispositions and brain-based learning attitudes regarding the brain-based learning approach, which is considered an effective teaching model. In order to reach the data, the Brain-Based Learning Attitude Scale (BTÖT) and the Marmara Creative Thinking Tendencies Scale (MYDEÖ) were applied to the participants. Informed Consent form and Personal Information Form were given before the study. The study was carried out on a voluntary basis with individual permission. A total of 318 pre-school teachers, female (n=190) and male (n=128) over the age of 21, were included in the study.