Acil servisten yoğun bakım ünitesine yatışı yapılan travma olgularında skorlama sistemleri ile mortalite ve prognozun değerlendirilmesi
Evaluati̇on of mortali̇ty and prognosi̇s wi̇th scori̇ng systems i̇n trauma pati̇ents hospi̇tali̇zed from the emergency department to the i̇ntensi̇ve care uni̇t
- Tez No: 734325
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÇALTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Bu çalışmanın birincil amacı, acil servisten yoğun bakım ünitesine yatırılan travma olgularında mevcut skorlama sistemleri ile mortalite ve prognoz arasında bir ilişki olup olmadığını araştırmaktır. Çalışmanın ikincil amacı, mortalite tahmini açısından kullanımı kolay ve daha güçlü bir model oluşturmak için bu skorlama sistemlerini bazı kan parametreleriyle birleştirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Yozgat Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi'nde 01.06.2018-31.12.2020 tarihleri arasında retrospektif olarak gerçekleştirildi. Acil servise başvurduktan sonra takip ve tedavi için yoğun bakım ünitesine transfer edilen 357 travma hastasını kapsamaktadır. Ancak bu hastalardan tüm verilerine eksiksiz ulaşılan ve çalışmamıza konu olan tüm skorlamaların hesaplanabildiği 234 hasta çalışmaya dahil edildi. Elde edilen demografik, klinik, fizyolojik ve anatomik veriler skor hesaplamaları için kullanıldı. Skorlama sistemleri (kan parametreleri ile kombinasyonlar dahil) ile 30 günlük mortalite arasındaki ilişkiler analiz edildi. Bulgular: Çalışmada toplamda 234 hasta değerlendirildi. Bu hastaların %59,4'ü erkek, % 40.6'sı kadındır. Mortalite oranı %17,9 bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: The primary aim of this study was to investigate whether there is a correlation between current scoring systems and mortality and prognosis in trauma cases hospitalized from the emergency department to the intensive care unit. The secondary aim of the study was to combine these scoring systems with some blood parameters to build an easy-to-use and more robust model in terms of mortality prediction. Materials and Methods: This study was conducted retrospectively between 01.06.2018 and 31.12.2020 in the Emergency Department of the Faculty Hospital of Yozgat Bozok University. It included 357 trauma patients transferred to the intensive care unit for follow-up and treatment following the emergency department admission. However, 234 patients from these patients, whose full data were accessed and all scores that were the subject of our study could be calculated, were included in the study. The obtained demographic, clinical, physiological, and anatomical data were used for the score calculations. The relationships with the scoring systems (including combinations with blood parameters) and 30-day mortality were analyzed. Results: A total of 234 patients were evaluated in the study. Of these patients, 59.4% were men, and 40.6% were women. The mortality rate was detected as 17.9%. When the scoring systems were examined according to their ability to distinguish between the deceased and the living patient, it was determined that SI and RSI scores were not statistically significant (p>0.05).