Yüksek enerjili travma hastalarında kan gazı laktat seviyesinin mortalite ve yoğun bakım yatışı üzerindeki etkisi
The effect of blood gas lactate level on mortality and intensive care instalation in high energy trauma patients
  1. Tez No: 846770
  2. Yazar: MUSTAFA BURAK ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SEYİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
AMAÇ: Dünya üzerinde acil servislere en sık başvuru sebeplerinin arasında travma bulunmaktadır. Özellikle acil serviste hızlı tanı ve tedavi mortalite ve morbiditenin önlemede ilk unsurlarıdır. Acil servise başvurularda basit kas ağrısından yüksek enerjili travma hastasına kadar bir çok alanda hasta başvurusu olmakta. Bu durum asıl öncelik verilmesi gereken hastaların ayırılmasını gerektirmektedir. Özellikle hızlı tanı ve tedavi için çabucak tanınması için skorlama sistemleri geliştirilmiştir. Bunun yanında acil çalışılan kanlar doktorlara tanıda yardımcı olmaktadır. Acil serviste dakikalar içinde görebildiğimiz kan gazı parametrelerinden laktatın mortalite ve morbiditeye öngörmede aynı zamanda yoğun bakıma yatışı üzerindeki etkisini saptamayı amaçladık. Genel durumu kötü, yüksek enerjili travma hastalarında laktat değerindeki artışın mortalite riskini yükselteceğini ve yoğun bakıma yatma ihtimalini arttıracağını öngördük. Materyal Metod: Çalışmamız prospektik gözlemsel kohort şeklinde dizayn edildi. Araştırmamız Ekim 2020-Nisan 2021 tarihleri arasında Pamukkale Üniveristesi Hastanesi acil servisinde gerçekleştirildi. Yüksek enerjili travma nedeniyle acil servise başvuran 18-65 yaş aralığındaki her birey çalışmaya alındı. Araştırmanın bağımsız değişkenlerini hastanın yaşı, cinsiyeti, sınıfı, kronik hastalık varlığı, aileye ait sosyodemografik özellikler (yaş, eğitim, kronik hastalık durumu) oluşturmaktadır. Araştırmanın bağımlı değişkeni yoktur. Kritik hasta seçilimi için yüksek enerji travma kriterleri konulmuş olup herhangi bir yüksek enerjili travma kriterini karşılayan hasta çalışmaya alınmıştır. Yüksek enerjili travma kriterleri ATLS – 10 da yayınlanan yüksek enerjili travma kriterleri kabul edildi Bulgular: Yüksek Enerjili Travma tanısı konulmuş 207 hastanın 174 tanesi çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırmaya dâhil edilen bireylerin yaşları 18-64 arasında olmakta ve ortalama 34,13±13,397'dir. Çalışmaya dâhil edilen bireylerin 19'u (%10,9) anestezi yoğun bakımda, 5'i (%2,9) beyin cerrahisi servisinde, 2'si (%1,1) genel cerrahi xii servisinde, 7'si (%4,0) göğüs cerrahisi servisinde, 2'si (%1,1) göz hastalıkları servisinde, 2'si (%1,1) kulak burun boğaz hastalıkları servisinde, 1'i (%0,6) kalp ve damar cerrahisi servisinde, 15'i (%8,6) ortopedi servisinde, 1'i (%0,6) plastik cerrahisi servisinde, 1'i (%0,6) üroloji servisinde yatırılarak takip edilmiş olup 117'si (%67,2) ise taburcu olmuştur.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Trauma is one of the most common reasons for admission to emergency services in the world. Especially in the emergency department, rapid diagnosis and treatment are the first elements of mortality and morbidity prevention. There are many applications from simple muscle pain to high-energy trauma patients in admissions to the emergency department. This situation requires the separation of patients who should be given priority. Scoring systems have been developed especially for rapid diagnosis and treatment. In addition to this, the blood that is worked urgently helps the doctors in the diagnosis. We wanted to determine the effect of lactate, one of the blood gas parameters that we can see within minutes in the emergency department, on predicting mortality and morbidity, as well as on hospitalization in the intensive care unit. We predicted that the increase in lactate value in high-energy trauma patients with poor general condition would increase the risk of mortality and increase the probability of hospitalization in the intensive care unit. Material and Method: Our study was designed as a prospective observational cohort. Our research was carried out in Pamukkale University Hospital emergency department between October 2020 and April 2021. Each individual between the ages of 18-65 who applied to the emergency department due to high-energy trauma was included in the study. The independent variables of the study are age, gender, class, presence of chronic disease, family sociodemographic characteristics (age, education, chronic disease status). There is no high-energy trauma criteria for critical patient selection, and patients who meet any high-energy trauma criteria were included in the study. High-energy trauma criteria high-energy trauma criteria published in ATLS-10 were accepted. Results: 174 of 207 patients diagnosed with high energy trauma were included in the study. The age of the individuals included in the study was between 18-64 and the average was 34.13±13.397. Of the individuals included in the study, 19 (10.9%) were in anesthesia intensive care, 5 (2.9%) were in the neurosurgery service, 2 (1.1%) were in the general surgery service, 7 (4%) thoracic surgery service, 2 (1.1%) ophthalmology service, 2 (1.1%) ear nose and throat diseases service, 1 (0.6%) cardiovascular surgery service, 15 they were followed up in the orthopedics service (8.6%), 1 (0.6%) plastic surgery service, 1 (0.6%) in the urology service, and 117 (67.2%) were discharged. has been.