Etlik piliç kümeslerinde kullanılan farklı altlık materyallerinin farklı mevsimlerde hayvanların performansına etkileri
The effect of different litter materials used in broiler farm in different season on performance
  1. Tez No: 689997
  2. Yazar: ERMAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH ÇELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Kanatlı sektöründe önceki yıllara göre birim alanda canlı ağırlık oranı artmıştır, bu canlı ağırlık artışı sebebiyle, ayak problemleri artmakta, altlık ve kümes içi iklimsel çevrenin uygun hale getirilmesi daha da önem kazanmaktadır. Bu çalışma, bir entegrasyona bağlı etlik piliç kümeslerinde kullanılan farklı altlık materyallerinin farklı mevsimlerde hayvanların performans ve karkas kalitesine etkisini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Deneme Uşak ili Eşme ilçesinde bulunan, 10 000 kapasiteli aynı bölgede, ısıtma-havalandırma sistemleri benzer 4 adet broyler kümesinde yürütülmüştür. Bu kümeslerden ikisinde altlık olarak odun talaşı, diğer ikisinde ise çeltik kavuzu kavuzu kullanılmıştır. Kümes içi iklimsel çevre (nem-sıcaklık) deneme süresince günlük olarak saptanmıştır. Çalışmada atlık pH'sı ve kümes içi NH3 konsantrasyonu haftalık saptanmıştır. Deneme süresince hayvanların canlı ağırlıkları haftalık olarak tespit edilmiştir. Deneme sonunda ayak taban yanığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the poultry sector, the rate of body weight per unit area has increased compared to previous years, due to this increase in body weight, foot problems increase, and it becomes more important to make the climatic environment suitable for the litter and poultry house. This study was carried out to reveal the effects of different litter materials used in broiler houses depending on an integration on the performance and carcass quality of animals in different seasons. The experiment was carried out in the same area with a capacity of 10 000 in Eşme district of Uşak province, in 4 broiler clusters with similar heating-ventilation systems. Wood shavings were used as litter in two of these hens, and paddy husk was used in the other two. The climatic environment (humidity-temperature) in the henhouse was determined daily during the experiment. In the study, equine pH and NH3 concentration in the henhouse were determined weekly. During the experiment, the live weights of the animals were determined weekly. At the end of the trial, foot sole burn was determined.