Yeni oksoakrilatın sentezi, karakterizasyonu ve hela hücre hatları üzerine etkileri
Synthesis, characterization and effects on hela cell lines of the new oxo acrylate
  1. Tez No: 689998
  2. Yazar: MEHMETCAN İZDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN ÇANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Kimya, Genetics, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Son yıllarda yeni ilaç sistemlerinin keşfedilmesi ve geliştirilmesi, kanser tedavisinde kritik bir rol oynamaktadır. Bu çalışmada, HeLa kanser hücrelerinde 2-kloro- N-(4-metoksifenil) asetamid (p-asetamid) ve 2-(4-metoksifenilamino)-2-oksoetil akrilat (MPAEA) bileşiklerinin hücresel toksisite ve in silico etkileri araştırılmıştır. p-asetamid ve MPAEA bileşikleri, orjinal olarak sentezlenmiş ve FTIR, 1 H ve 13 C-NMR spektroskopik yöntemleriyle karakterize edilmiştir. p-asetamid ve MPAEA'nın sitotoksisitesi, HeLa hücre hattı üzerinde XTT hücre proliferasyon testi ile araştırılmıştır. HeLa hücre hattında p- asetamid ve MPAEA'nın LD 50 değerleri, sırasıyla 14.53 μg/ml ve 11.0 μg/ml olarak belirlenmiştir. Ayrıca, antikanser aktivitesi için olası bir apoptotik hedef olarak, BCL-2 (PDB ID: 4MAN), BCL-W (PDB ID: 2Y6W), MCI-1 (PDB ID: 5FDO) AKT (PDB ID: 4GV1) ve BRAF (PDB ID: 5VAM) ile Autodock Vina programı kullanılarak moleküler kenetlenme çalışması yapılmıştır. MPAEA monomerinin HeLa hücre hattı üzerinde etkili bir antikanser aktivitesine sahip olduğu, in vitro ve in silico sonuçlara göre kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, cellular toxicity and in silico effects of 2-chloro-N-(4-methoxyphenyl) acetamide (p-acetamide) and 2-(4-methoxyphenylamino)-2-oxoethyl acrylate (MPAEA) compounds in HeLa cancer cells were investigated. The p-acetamide and MPAEA compounds were synthesized and characterized by FTIR, 1 H and 13 C-NMR spectroscopic methods. The cytotoxicity of p-acetamide and MPAEA was investigated by the XTT cell proliferation assay on the HeLa cell line. The IC 50 values of p-acetamide and MPAEA in HeLa cell line were determined as 14.53 μg/ml and 11.0 μg/ml, respectively. Further, a molecular docking study was carried out by Autodock Vina using BCL-2 (PDB ID: 4MAN), BCL-W (PDB ID: 2Y6W), MCl-1 (PDB ID: 5FDO) AKT (PDB ID: 4GV1) and BRAF (PDB ID: 5VAM) as a possible apoptotic target for anticancer activity. It has been proven by in vitro and in silico results that MPAEA monomer has effective anticancer activity on the HeLa cell line.