'Bolu Yukarı Çarşı' da faaliyet gösteren dükkanların e-ticaret karşısında sürdürülebilirliği
The sustainability of the shops operating in 'Bolu Yukarı Çarşı' against e-commerce
  1. Tez No: 690000
  2. Yazar: ŞÜKRAN TAŞKESEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF KARABULUT TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Teknolojinin gelişimine bağlı olarak yaygın internet kullanımı E-ticaret'in gelişmesini ve büyümesini sağlamıştır. Bu durum internet kullanıcısı bireyleri internetten alışveriş yapmaya yöneltmiştir. Ticaret Bakanlığı 2019-2020 yılı verilerine göre E-Ticaret'in 10.2 milyar tl işlem hacmi yükselirken genel ticaretin 1.8 milyar tl işlem hacminin düştüğü görülmektedir. Buradan hareketle Bolu'nun tarihi çarşısı olarak bilinen ve geçmişten beri ticaret merkezi olan Yukarı Çarşı'da faaliyet gösteren esnafların E-Ticaret karşısında mevcut durumlarını tespit etmek ve sürdürülebilirliklerini sağlamak için kullandıkları stratejileri belirlemek üzere bu çalışma planlanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde E-Ticaret kavramı, avantaj ve dezavantajları incelenmiş, ikinci bölümünde işletmelerin varlığının devamlılığı için gerekli unsurlar açıklanmış olup üçüncü bölümde ise araştırmanın yapıldığı Bolu Yukarı Çarşı hakkında bilgilere ve çarşıda faaliyet gösteren esnafla yapılan araştırmaya yer verilmiştir. Çalışmada Yukarı Çarşı'da birbirinden farklı sektörlerde faaliyet gösteren 21 esnafla görüşmeler yapılmıştır. Görüşme formunda yaş, cinsiyet, eğitim, medeni durum, sektör bilgisinin yer aldığı demografik sorular ve 19 yarı yapılandırılmış soru bulunmaktadır. Yapılan görüşmeler içerik analizine tabi tutularak temalar ve alt temalar belirlenmiştir. Aile büyüklerinin aynı çarşıda yıllardır faaliyet göstermesi esnafın bu geleneğini devam ettirme isteği, tarihi çarşının yıllardır şehrin sembolü durumunda olması ve ticaretin merkezi olarak bilinirliliği, esnafın kredi kartı kullanmayan ve devamlı müşterilerine veresiye usulde alışveriş yapma olanağı sağlaması, müşteri ile samimi ilişkiler kurulması, dükkan kiralarının şehirdeki diğer alışveriş mekanlarına göre uygunluğu Yukarı Çarşı'nın devamlılığı sağlama konusunda etkili olan başlıca faktörlerdir. Esnaflar, sosyal medya üzerinden ürün tanıtımı yaparak da müşteriye ulaşmaktadır. Bunun yanı sıra bazı esnaflar mevcut mesleğini müşteri ihtiyacına göre farklı bir işe dönüştürerek var olmaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the increasing use of the Internet in response to developing technologies, E-commerce has evolved into a larger and more advanced entity, which has led Internet users to make online purchases. According to the Ministry of Commerce data from 2019-2020, the volume of e-commerce increased by TL 10.2 billion, while the total volume of commerce decreased by TL 1.8 billion. Hence, there has recently been a decrease in the demand for shopping malls and historic markets for shopping, negatively affecting many businesses and shopping malls, with some of them on the brink of shutting down. Based on these facts, the present study aimed to determine the current state of the business owners in 'Yukarı Çarşı', the long-standing historic marketplace of Bolu, and to describe the strategies they employ to sustain their competitiveness against E-commerce firms. The first section of the present report describes the phenomenon of E-commerce with a focus on the advantages and disadvantages it brings, while the second part focuses on the factors that are essential for sustainability of businesses. Lastly, detailed information is provided on the subject matter of the study, Bolu and the 'Yukarı Çarşı', and the findings of the present study on the merchants operating in the 'Yukarı Çarşı' are presented. For the purposes of the study, a total of 21 merchants from different sectors were interviewed. The interview form consisted of questions on demographics of the participants such as those on age, gender, educational background, and the business sector, as well as 19 semi-structured questions. The interview questionnaires were then put to content analysis, and themes and subthemes were determined. The main factors for business owners in 'Yukarı Çarşı' for aiming to sustain their businesses there were found to be as follows: the families having conducted business there for generations and merchants wishing to maintain this tradition, the fact that the historic marketplace has been a landmark in the city and known as the centre of commerce, merchants offering to run tabs to their regular customers that do not use credit cards, having sincere relationships with customers, and the rent being cheaper when compared to other places in the city. The business owners also make use of social media to reach potential customers. In addition, many merchants try to get their businesses to survive by adapting or changing it according to their customers' needs.