Hemodiyaliz tedavisi alan hastalarda, hasta tercihli müziğin hasta konforu, ağrı şiddeti, anksiyete düzeyi ve hemodinamik değişkenlere etkisi
Effect of patient preferred music on patient comfort, pain intensity,anxiety level and hemodynami̇c variable inpatients receiving hemodialysis treatment
  1. Tez No: 690029
  2. Yazar: MERYEM UYSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜLKÜ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
HEMODİYALİZ TEDAVİSİ ALAN HASTALARDA, HASTA TERCİHLİ MÜZİĞİN HASTA KONFORU, AĞRI ŞİDDETİ, ANKSİYETE DÜZEYİ ve HEMODİNAMİK DEĞİŞKENLERE ETKİSİ Meryem UYSAL Erciyes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Anabilim Dalı Yükseklisans Tezi, 2021 Danışman: Dr. Öğr. Üyesi Ülkü ÖZDEMİR ÖZET Bu çalışma, hemodiyaliz tedavisi alan hastalarda hasta tercihli müziğin hasta konforu, ağrı şiddeti, anksiyete düzeyi ve hemodinamik değişkenlere etkisini incelemek amacıyla yapılan randomize kontrollü bir çalışmadır.Araştırma bir il merkezindeki 3 hemodiyaliz merkezinde 60 hasta (30 müdahale, 30 kontrol) ile tamamlanmıştır. Etik kurul izni, kurum izinleri, bireylerden bilgilendirilmiş gönüllü olur alınmıştır. Araştırmada veriler Hasta Tanıtım Formu, Hemodiyaliz Hastalarında Konfor Ölçeği(HDKÖ), Visual Anolog Skala(VAS), Durumluluk-Sürekli Kaygı Ölçeği(STAI), Hasta İzlem Çizelgesi kullanılarak toplanmıştır.Müdahalegrubundaki her hastanın bir hemodiyaliz seansı süresince, işlem başladıktan yarım saat sonra,müzik uygulama rehberi doğrultusunda, 30 dakika boyunca, mp3 çalar ile hastanın tercihine göre hazırlanmış müziği dinlemesi sağlanmıştır.Veriler IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V 25 istatistik paket programında değerlendirilmiştir.p
Özet (Çeviri)
EFFECT OF PATIENT PREFERRED MUSIC ON PATIENT COMFORT, PAIN INTENSITY,ANXIETY LEVEL and HEMODYNAMİC VARIABLE INPATIENTS RECEIVING HEMODIALYSIS TREATMENT Meryem UYSAL Erciyes University Institute of Health Sciences Nursing Master's Thesis, 2021 Supervisor: Dr. Lecturer Ülkü ÖZDEMİR ABSTRACT This study is a randomized controlled study to examine the effect of patient-preferred music on patient comfort, pain severity,anxiety level and hemodynamic variable patients receiving hemodialysis treatment. The research was completed with 60 patients (30 interventions, 30 controls) in 3 hemodialysis centers in a city center. Ethics Committee approval, the institution permits, informed consent was taken from individuals. The data in the study were collected using the Patient Information Form, the Comfort Scale for Hemodialysis Patients (HDKÖ), the Visual Anolog Scale (VAS), the State-Trait Anxiety Scale (STAI), and the Patient Follow-up Chart. During a hemodialysis session, each patient in the music group was allowed to listen to music prepared according to the patient's preference with an mp3 player for 30 minutes, in line with the music application guide, half an hour after the procedure started. The data were evaluated in IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V 25 statistics package program.