Futbolda dar alan antrenmanlarının performansa etkisi
The effect of small-sided training in football on performance
  1. Tez No: 690028
  2. Yazar: ABDURRAHİM KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN ATAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma futbolcularda 8 hafta boyunca futbol antrenmanlarından sonra uygulanan dar alan antrenmanlarının fizyolojik ve teknik performansları üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya Konya Yavuzeli spor kulübünde futbol oynayan U15-U16 yaş aralığındaki futbolculardan14 kontrol grubu (KG) ve 14 deney grubu (DG)olmak üzere toplam 28 erkek futbolcu katılmıştır. Deney grubu 6 sporcu (3x3) ve 8 sporcu (4x4) olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. Kontrol grubu 8 hafta boyunca, haftada 3 gün sadece futbol antrenmanı yaparken deney grubuna haftada 3 gün yapılanfutbol antrenmanından sonradar alan antrenman programı uygulanmıştır. Katılımcıların ön-son test ölçümlerinde fiziksel, fizyolojik ve teknik özelliklerin belirlenmesi için yaş, boy ve vücut ağırlığı, dinlenik kalp atım sayısı, anaerobik güç, sürat, çeviklik, aerobik kapasite ve teknik parametrelerin (ayakla top sektirme, kafa ile top sektirme, pasla top sürme, şut atma, pas verme ve teknik puan) hesaplaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of small-sided training applied after football training during eight weeks on physiological and technical performances. In this study, the data were obtained from 28 male football players, 14 of them in the control group and 14 of them in the experimental group, between the ages of U15 and U16 playing football in Konya Yavuzeli sports club. The experimental group was classified into two groups as six football players (3x3) and eight football players (4x4). While the control group trained football three days a week for eight weeks, the experimental group performed a small-sided training program after the football training three days a week. To determine the physical, physiological, and technical characteristics of the participants in the pre-test and the post-test, the data that are age, height-weight of the body, the number of resting heartbeats, anaerobic power, speed, agility, aerobic capacity, and the technical parameters (i.e., dribbling with passes, bouncing a ball with head and feet, passing, shooting and the technical score) were calculated for each player.