Ali Süha Delilbaşı'nın İkinci Gençlik romanı transkripsiyonlu metni ve kelime grupları
Transcription text and word groups of Ali Süha Delilbaşi's 'İkinci Gençlik'
  1. Tez No: 690032
  2. Yazar: KEVSER TEPEKÖY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZELİHA GADDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 462
Özet
Bu çalışma, Ali Süha Delilbaşı'nın Kitabhane-i Sudī – Orhaniye Matbaası / İstanbul 1923'te basılan 88 sayfalık“İkinci Gençlik”adlı eserinde yer alan kelime gruplarının incelenmesinden oluşmaktadır. Eserdeki kelime grupları incelenirken esas alınan Leylā Karahan'ın Türkçede Söz Dizimi adlı kitabıdır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Tez; Giriş, Yazar Hakında Bilgi ,Transkrisyonlu Metin, Kelime Grupları, Sonuç, Kaynakça ve Tıpkıbasım bölümlerinden oluşmaktadır. Birinci bölümde Ali Süha Delilbaşı'nın hayatı, edebi kişiliği ve eserleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Ali Süha Delilbaşı'nın“İkinci Gençlik”adlı eseri transkribe edilmiştir. Transkripsiyon eserin orijinal haline bağlı kalınarak yapılmıştır.Sayfa ve satır numaraları cümlelerin başında gösterilmiştir. Eserin roman bütünlüğü bozulmamıştır. Üçüncü bölümde Ali Süha Delilbaşı'nın“İkinci Gençlik”adlı eserinin kelime grupları incelenmiştir. Bu bölümde kelime grupları yazılmış ve kelime gruplarını oluşturan cümlelerden örnekler verilmiştir. Sayfa ve satır numaraları yay ayraç içinde verilmiştir.Dördüncü Bölümde Ali Süha Delilbaşı'nın“İkinci Gençlik”adlı eserinin orijinal metni yer almaktadır. Yazarın hangi kelime gruplarını ne kadar kullandığı ise sonuç bölümünde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of examining the word groups in Ali Süha Delilbaşı's literary work titled“İkinci Gençlik”with 88 pages published in Kitabhane-i Sudī - Orhaniye Matbaası / Istanbul in 1923. While examining the word groups in the literary work, the main reference has been Leyla Karahan's book titled“Türkçede Söz Dizimi”. The study consists of four sections. The thesis consists of; Introduction, About the Author, Transcribed Text, Word Groups, and Conclusion sections. In the first section, the life, literary personality and works of Ali Süha Delilbaşı is examined. In the second section, Ali Süha Delilbaşı's literary work titled“İkinci Gençlik”was transcribed. Transcription is done by adhering to the original state of the work. Page and line numbers are shown at the beginning of the sentences. The novel integrity of the work is kept intact. In the third section, the word groups of Ali Süha Delilbaşı's literary work titled“İkinci Gençlik”is examined. In this section, word groups are written and examples with regards to sentences that make up the word groups are given. Page and line numbers are given in parentheses.In the fourth section, the original text of Ali Süha Delilbaşı's literary work titled“İkinci Gençlik”is included. The information about which word groups and how much the author used is given in the conclusion section.