Çağdaş yapılarda strüktür - biçim ilişkisi
Structure - form relationship in contemporary buildings
  1. Tez No: 69007
  2. Yazar: FATMA NECLA SAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN REMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Mimariyi meydana getiren temel elemanlardan olan strüktür, zaman içinde malzemeye paralel olarak, teknolojik aşamaları izleyen bir gelişme göstermiş her dönemde yapıların tümel formunu etkileyen faktörlerin başında gelmiştir. Bu çalışmada spontane sistemlerden başlayarak günümüze kadar kullanılan strüktürlerin analizi yapılmış, örneklerle strüktürün biçime etkisi vurgulanmaya çalışılmıştır... İkinci bölümde mimaride strüktür tanımlanmış ve yeni strüktür sistemlerinin ortaya çıkmasını ve gelişmesini sağlayan etkenler değerlendirilmiş, başlangıçtan günümüze strüktürel gelişme sınıflandırılmıştır. Üçüncü bölümde Endüstri Devrimi öncesi strüktürel gelişme ele alınmıştır. Bu dönemdeki önemli mimari stiller, ortaya çıkışları ve mimariye katkıları bakmamdan incelenmiş, resim ve şekillerle dördüncü bölümde açıklanmışta. Endüstri Devrimi ile cam, demir, çelik ve betonun mimariye girmesi, strüktür ve biçim olarak yeni sistemlerin ortaya çıkması, bu dönemin önemli mimarlarına ve tasarımlarına da yer verilerek beşinci bölümde incelenmiştir.Altıncı bölümde Çağdaş Strüktür Sistemleri olan“Yüzeysel ”Strüktüler“ ”Uzaysal Strüktürler“, ”Asma-Germe Sistemler“ ve ”Pnömatik Sistemler" den her biri tanımlanmış, tarihi gelişim sürecindeki yeri, sistem ve analiz prensipleri, uygulama örnekleri ve strüktür-biçim ilişkisi vurgulanarak incelenmiş, konu resim ve şekillerle açıklanmıştır. Yedinci bölümde kısmen endüstrileşmiş yapım sistemlerinin ve prefabrike betonarme sistemlerin tanımlanması, sınıflandırılması, mimariye katkıları ve sistemlerin özellikleri, olumlu ve olumsuz yönleriyle ele alınmış, sistemler günümüzün seçkin örnekleri İle incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise incelenen tüm strüktür sistemleri analiz edilmiş ve tüm sistemler grafiksel olarak ifade edilmiştir. Teknolojik ilerlemelerle yeni malzemeler ve strüktürel sistemlerin mimariye kazandırdığı yeni boyutlar vurgulanmıştır. İnsanın daima kendini yenileme, daha iyiyi bulma azminin hiç bir zaman son bulmayacağı belirtilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: strüktür / strüktürel gelişme / çağdaş strüktürler
Özet (Çeviri)
Structure; one of the basic element that shapes the architecture, parallel to the progress of material, performed a development which follows the stages of technology.In every period, structure played a leader role at influencing the basic form of the building. At this study, the structures that have been used from the spontaneous systems till today were analyzed. It has been tried to emphasize the influence of structure to the form by giving examples. In chapter two, the structure in the architecture was described and the effects which provide the new structural systems to appear and develop, were evaluated. From the beginning up to now, structural development were classified. In chapter three, structural development before the Industrial Revolution were taken into consideration. Important architectural styles at this period have been III :}investigated in terms of appearance and their support to the architecture and depicted in the fourth chapter by visual datas ( drawings, pictures, paintings etc.). X İ The introduction of materials like glass, iron, steel, and concrete to the architecture, the appearance of new systems as structure and form, the architects and their designs were also taken into account at the fifth chapter. In chapter six; each of the contemporary structural systems that are“superficial systems”,“spatial structures”,“suspend-strain systems”and“pneumatical systems”were described, its position in the historical development, principles of system and analysis, samples of application and structure-form relationship were expressed, the subject were explained by pictures, drawings etc. In chapter seven; partly industrialized building systems and prefabric reinforced concrete systems' description, classification, support to the architecture were considered and properties of these systems were taken into account with their positive and negative features. Systems were tried to express concerning todays valueble, chosen examples. In the final chapter, all the structures referred in the previous chapters of the research were evaluated, and were tried to express by using graphics. New dimensions that the structural systems add to the architecture were strongly emphasized. Additionally, it is denoted that a human being's determination to renew himself and to search for better would never end. KEY WORDS: structure / structural development / contemporary structures