Gender and the city: Migration of well-educated women from İstanbul to Berlin
Cinsiyet ve şehir: İyi eğitimli kadınların İstanbul'dan Berlin'e göçü
  1. Tez No: 690073
  2. Yazar: CEYDA ALTIKARDEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ALTINAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez iyi eğitimli kadınların Istanbul'dan Berlin'e göçünü toplumsal cinsiyet ile alakalı deneyim ve motivasyonlarla şekillenmiş bir“şehir göçü”olarak analiz etmektedir. İyi eğitimli kadınların İstanbul'dan Berlin'e göçünde şehir kaynaklı itici ve çekici faktörler nelerdir? Toplumsal cinsiyet şehir deneyimi ve göç motivasyonlarını nasıl şekillendirir? Bu çalışma metodolojik milliyetçiliğin feminist eleştirisi temelinde şehri ana analiz birimi olarak almakta ve şehirlerin cinsiyetlendirilmesini ve yeterince çalışılmamış bu göçmen grubunun perspektifini analiz etmektedir. Son on senede İstanbul'dan Berlin'e taşınmış 20 kadınla yaptığım yarı yapılandırılmış açık uçlu çevrimiçi mülakatlara dayanarak, bu çalışma kamusal alanın cinsiyetleştirlmiş deneyimini göçü şekillendirmede ne kadar kritik bir faktör olduğunu ortaya koyar.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the migration of highly educated women from Istanbul to Berlin as a case of“urban migration”shaped largely by gender-related experiences and motivations. What are the city- related push and pull factors regarding the migration of highly educated middle-class women from İstanbul to Berlin? How does gender shape both their city experience and migration motivations? Based on a feminist critique of methodological nationalism, this study takes city as its main unit of analysis and explores the gendering of cities and of migration from the perspective of an under-researched group of migrants. Based on semi-structured, open-ended in-depth interviews conducted online with 20 women who moved from Istanbul to Berlin in the past 10 years, this research reveals the significance of gendered experiences of public space as a critical factor is shaping migration.