The spatial imaginary and politics of democratic autonomy: A neighborhood assembly experience in Beyoğlu
Demokratik özerklik'in mekansal tahayyülü ve siyaseti: Beyoğlu'nda bir mahalle meclisi deneyimi
  1. Tez No: 446018
  2. Yazar: CANSU BAKAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEREN ÖZSELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez Kürt Hareketi'nin Demokratik Özerklik Projesinin yazılı materyallerdeki ifade edilişini, projenin hareketin örgütsel formlarında cisimleşen biçimleri ve bunun yanı sıra Beyoğlu'nun Hacıahmet mahallesinde ele alınış ve eyleme geçirilme tarzını incelemektedir. Türkiye'nin batısında gerçekleştirilen mahalle meclisi deneyi(mi)nin özellikle mekanla kurulan farklı ilişkiler sebebiyle Kürt illerindekinden farklı olduğu ileri sürüyorum. Göç hikayeleri, memlekete duyulan özlem, kent mekanı ile ilişkiler ve Kürt cemaatine bağlılıklar yerel siyasetin biçimini tanımlar ve mekanla iştigalin çatışan formlarını üretir. Bu çatışmalar hem ulus devlet hem de Kürt hareketi için bir mücadele mekanının ortaya çıkmasına yol açar. Ben bu tezde öz yönetim projesinin Hacıahmet mahallesinde ulus devlet aygıtlarıyla gündelik karşılaşmalar ve çatışmaları temelinde uygulanışının izini sürüyorum. Aynı zamanda Kürt Hareketi'nin söylemindeki değişimleri metin analizi üzerinden mercek altına alıyorum. Hareket kendisini merkezsizleştirip diğer hareketlerle (sol, toplumsal cinsiyet, ekolojik veya coğrafi olarak Suriye, İran, Irak) yatay etkileşimler aracılığıyla kompleks bir birime dönüştürürken, aynı zamanda meclislerin işe koşulmasıyla hareketin siyaset yapma biçimleri merkezsizleştiğini ve yerelleştiğini iddia ediyorum. Meclisler varolan merkezi ve dikey siyaset yapma biçimlerini yapı sökümüne uğratarak ve yeniden yapılandırarak mekanla, Kürt cemaatiyle ve Kürt olmayan cemaatlerle yeni bağlanma biçimleri tasarlıyor.
Özet (Çeviri)
This thesis studies Kurdish Movement's Democratic Autonomy Project both in the ways that it is articulated in textual materials and materialized in the organizational forms of the movement, as well as in the manner in which it is undertaken and put into action in Hacıahmet neighborhood, Beyoğlu. I argue that the neighborhood assembly experiment/experience in a western city of Turkey differs from the ones in Kurdish cities particularly due to different relations with the space. Migration stories, longing for place of origin, relations with the city space, and attachments to the Kurdish community define the frames of local politics and bring about conflicting forms of engagements with the space. These conflicts lead the emergence of a space of struggle for both nation state and the Kurdish movement. I trace the implementations of the self-governmental project in Hacıahmet on the basis of daily encounters with the apparatuses of nation state. I also explore the shifts in discourse of the Kurdish Movement with a textual analysis. While the movement de-centralizes and transforms itself into a complex unity of organizations via horizontal interactions with other movements (left, gender, ecological, or geographically; Syria, Iran, Iraq) it also de-centralizes and localizes mode of politics with the inauguration of assemblies. The assembly proposes new forms of attachments with space, Kurdish community and also non-Kurdish communities by deconstructing existing centralized and vertical mode of doing politics and reconstructing new ones.